Uenighed i regeringen om OOXML's rolle i Danmark

Efter ISO-blåstemplingen af OOXML som international standard er de danske it-ordførere langtfra enige om, hvad der skal ske med formatet i Danmark.

Artikel top billede

It-ordfører Michael Aastrup Jensen er meget klar i spyttet over, hvad tirsdagens ISO-godkendelse af OOXML betyder for Danmark.

"Når både ODF og OOXML er godkendt som internationale standarder af ISO, så bør vi godkende begge formater som åbne standarder her i Danmark, hvis prøveperioden ellers forløber tilfredsstillende," siger han til Computerworld.

På Venstres hjemmeside forklarer han, at debatten dermed er lukket for partiets vedkommende.

"Vi skal jo som it-ordfører på Christiansborg jo ikke prøve at fremstå klogere end de tekniske eksperter i ISO," lyder Michael Aastrups Jensens forklaring til Computerworld.

De Konservative er forbeholdne

Selv om standardiserings-organisationen ISO tirsdag godkendte Microsofts OOXML-format som en international standard, er der dog stadig intet afgjort med hensyn til de åbne standarder i Danmark ifølge regeringsmakkeren, Det Konservative Folkeparti.

It-ordfører Mike Legarth peger på en lang og bumpet vej for både OOXML og ODF, før det ene eller begge formater endelig kan godkendes som en åben standard i Danmark.

"ISO-godkendelsen er naturligvis et skridt på vejen for OOXML, men det er jo ikke sikkert, at formatet rent faktisk imødekommer alle de krav om åbenhed, som vi stiller i Danmark. Det skal efterprøves meget grundigt ," forklarer Mike Legarth.

Forsættes...

Venter på eksperterne

Han påpeger, at efterprøvningen skal ske af en lille håndfuld uvildige eksperter, som tidligere beskrevet i Computerworld, inden prøveperioden for de åbne standarder udløber 1. juli i 2009.

Det forventes, at de uvildige eksperter bliver udpeget sidst på sommeren i år.

Ingen formater fører

Mike Legarth har tidligere peget på, at Danmark kun bør have en standard, men vil ikke fremhæve OOXML som favorit efter ISO-godkendelsen.

"De to formater står helt lige, og OOXML er altså ikke foran, fordi formatet netop er godkendt af ISO. Hverken OOXML eller ODF er favorit eller outsider," fastslår han over for Computerworld.

Heller ikke Dansk Folkepartis medlem af videnskabsudvalget Morten Messerschmidt anser OOXML for at være forhåndsfavoritten efter ISO-blåstemplingen.

"Vi skal have foretaget en tilbundsgående undersøgelse af interoperabiliteten med andre formater og om OOXML overhovedet kan køre på andre platforme end Microsofts egen," siger Morten Messerschmidt.

Morten Messerschmidt peger samtidigt på, at han glæder sig til at høre fra Konkurrencestyrelsen samt få igangsat høringsrunder med svar fra Microsoft selv samt alle de andre industrielle sværvægtere som IBM, Oracle og Sun Microsystems.

Også Socialdemokratiets it-ordfører Ole Hækkerup tilslutter sig en tilbundsgående undersøgelse, inden der bliver foretaget nogen valg.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest