Artikel top billede

Mælkemangel i danske butikker efter IBM-koks

Den danske mejerigigant Arla blev lammet af IBMs nedbrud i går. Firmaet har ikke kunnet modtage ordrer, så nogle butikker har ingen mælk fået i dag. Arla forventer udgifter i million-klassen.

Manglende mælk i nogle butikker er en af bivirkningerne af det store it-nedbrud, der ramte IBM i går, og som først blev løst i løbet af natten.

Mejerigiganten Arla har IBM til at drive store dele af virksomhedens it-systemer.

Det gælder blandt andet det bestillingssystem, som Arlas kunder bestiller varer igennem.

Da systemet i går gik ned, forsøgte Arla i første omgang at tage sin nødordreprocedure i brug. Men det fungerede heller ikke, da det også kører via IBM og var ramt af problemerne.

"Mange af vores kunder har ikke fået leveret i dag, fordi vi ikke kunne komme ind i systemet," siger Theis Brøgger, presseansvarlig i Arla.

"Vi har været nødt til at tage kontakt til kunderne og vores eneste alternativ har været at genskabe onsdagens ordrer i dag," siger Theis Brøgger.

Så butikker, der ikke fik leverancer onsdag, får heller ikke leverancer i dag.

Millionregning

Arlas systemer kørte først igen i nat ved et-tiden, og Theis Brøgger forklarer, at det endnu er uvist, hvad problemerne kommer til at koste Arla.

Det nærmeste han kan komme er, at der er tale om millioner.

"Det giver alvorlige økonomiske konsekvenser. Og når vi har fået overblik over situationen, så vil vi tage stilling til, hvad vi skal gøre i forhold til IBM," siger Theis Brøgger.

Han forklarer, at problemerne giver Arla en masse ekstra arbejde - ikke mindst fordi systemerne skal opdateres.

"Det har givet en hel masse bøvl og irritation for kunderne og for os selvfølgelig. Og vi håber ikke, at det gentager sig," sige Theis Brøgger.

IBM har overfor Computerworld afvist at løfte sløret for problemets omfang i et forsøg på at mørklægge sagen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere