Mælkemangel i danske butikker efter IBM-koks


Publiceret d. 10. april 2008 kl. 12.31


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Manglende mælk i nogle butikker er en af bivirkningerne af det store it-nedbrud, der ramte IBM i går, og som først blev løst i løbet af natten.

Mejerigiganten Arla har IBM til at drive store dele af virksomhedens it-systemer.

Det gælder blandt andet det bestillingssystem, som Arlas kunder bestiller varer igennem.

Da systemet i går gik ned, forsøgte Arla i første omgang at tage sin nødordreprocedure i brug. Men det fungerede heller ikke, da det også kører via IBM og var ramt af problemerne.

"Mange af vores kunder har ikke fået leveret i dag, fordi vi ikke kunne komme ind i systemet," siger Theis Brøgger, presseansvarlig i Arla.

"Vi har været nødt til at tage kontakt til kunderne og vores eneste alternativ har været at genskabe onsdagens ordrer i dag," siger Theis Brøgger.

Så butikker, der ikke fik leverancer onsdag, får heller ikke leverancer i dag.

Millionregning
Arlas systemer kørte først igen i nat ved et-tiden, og Theis Brøgger forklarer, at det endnu er uvist, hvad problemerne kommer til at koste Arla.

Det nærmeste han kan komme er, at der er tale om millioner.

"Det giver alvorlige økonomiske konsekvenser. Og når vi har fået overblik over situationen, så vil vi tage stilling til, hvad vi skal gøre i forhold til IBM," siger Theis Brøgger.

Han forklarer, at problemerne giver Arla en masse ekstra arbejde - ikke mindst fordi systemerne skal opdateres.

"Det har givet en hel masse bøvl og irritation for kunderne og for os selvfølgelig. Og vi håber ikke, at det gentager sig," sige Theis Brøgger.

IBM har overfor Computerworld afvist at løfte sløret for problemets omfang i et forsøg på at mørklægge sagen.




Kommentarer - Debatoversigt


Der er endnu ikke nogen kommentarer til denne artikel. Du kan skrive en kommentar ved at udfylde nedenstående formular
Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.
8. februar 2012 kl. 14.08 | (4) | læs »

Banker, der giver kunderne mulighed for logge på netbanken uden brug af NemID, spiller højt spil med sikkerheden.
8. februar 2012 kl. 15.59 | (3) | læs »

Her er CSC Danmarks reaktion på, at TDC har valgt TCS (Tata Consultancy Services) som ny leverandør af firmaets it-drift og udvikling.
8. februar 2012 kl. 16.04 | (5) | læs »

Det har været spild af penge at udstyre de britiske politibetjente med smartphones. Se her hvorfor.
8. februar 2012 kl. 12.59 | læs »





 
White papers
Business process management hjælper din virksomhed til bedre at forstå markedsrisici, til at...

Ved du, hvor mange printere din virksomhed har, hvad og hvor meget de printer eller hvad deres...

Læs her om, hvordan en fjernarbejder kan være endnu mere produktiv end en medarbejder på...

 


Mest læste seneste uge

For under 100 millioner svenske kroner har svenskerne løst politiets it-problemer. I Danmark er budgettet sprængt med mere end 100 procent.

#Fail - sådan skal du ikke gøre. Se hvordan store virksomheder klokker i det på Facebook og Twitter.

Er du klædt på til succes, eller spiller tøjet ingen rolle på din arbejdsplads? Læs her, hvordan danske it-medarbejdere går klædt i virksomheder som Mærsk, Google og i en lille dansk kommune.

Med 4G kommer du voldsomt hurtigt på nettet med mobilt bredbånd. Men hvilken udbyder skal du vælge?

CSC mister sin største privatkunde i Danmark. Hundredvis af CSC-ansatte kan blive berørt.