HP's milliard-handel rusker op i dansk servicemarked

HP's forventelige handel med EDS til 63 milliarder kroner kan med tiden true konkurrenterne fra IBM og CSC, vurderer analysehus.

Artikel top billede

De store servicespillere i Danmark, IBM og CSC, behøver i første omgang ikke at sidde med svedige håndflader, efter vedvarende rygter går på, at HP er ved at overtage EDS i dag for et beløb på omkring 63 milliarder kroner.

Det skyldes, at EDS ikke er nogen betydelig spiller på det danske servicemarked, hvor selskabet kun har indgået få handler igennem sine internationale kontakter.

Det forhold kan der dog rykkes gevaldigt ved med tiden, vurderer analytiker Brian Troelsen fra it-analysevirksomheden IDC.

"HP har længe bevist, at selskabet også vil ind på servicemarkedet og væk fra sit image som hardware-producent. Det vil dog nok tage minimum halvandet år, før HP's investering i EDS vil kunne mærkes for alvor i Danmark," siger han til Computerworld.

Slår til på dansk marked

HP har blandt andet med sin milliard-aftale med verdens største rederi, Mærsk sendt konkurrenten IBM ud i kulden på hardware og hardware-services.

"Det eventuelle opkøb af EDS er et solidt udspil i kampen om at få endnu flere muskler at spille med," siger Brian Troelsen.

Han vurderer, at HP med sin stærke pc-produktion er noget bredere end IBM i sit udbud af produkter og services, efter IBM solgte sin pc-forretning til Lenovo i 2005.

I den henseende vurderer Brian Troelsen dog, at det ikke altid er en fordel at være bred, fordi det kan gå ud over både fokus og kerneforretningen.

"HP skal nok ikke regne med de helt store, internationale kunder i første omgang. Men de kan sagtens komme med tiden – også i Danmark," lyder det fra Brian Troelsen.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S