Mærsk sender IBM ud i kulden i ny milliardaftale

Verdens største rederi Mærsk samler indkøb af it-udstyr for milliarder hos én leverandør i jagten på nye besparelser. IBM og andre leverandører af servere og andet it-udstyr bliver dermed sat på porten.

Artikel top billede

IBM må endnu en gang lide den tort at blive vraget til fordel for en konkurrent på it-markedet.

Denne gang er det verdens største rederi, A.P. Møller-Mærsk, der sender IBM ud i kulden, skriver Dagbladet Børsen.

I jagten på besparelser vil selskabet nemlig samle milliardindkøb af servere, pc'er, printere og til lagring af data og ét selskab.

Det får konsekvenser for en række it-virksomheder med IBM i spidsen, men også EMC, Dell og Lexmark fortrænges i flere end 100 lande, skriver avisen.

Global indkøbsaftale

Det bliver i stedet en anden stor it-virksomhed, Hewlett-Packard (HP), der løber med en af rederiselskabets første forpligtende, globale aftaler.

Dermed vinder HP en uspecificeret milliardordre i en periode på i hvert fald tre år – måske endda helt frem til 2013, da kontrakten kan forlænges med tre år, skriver Børsen.

Børsens kilder vurderer, at den nye aftale runder en milliard kroner i værdi.

Aftalen er kommet i stand efter en udbudsproces, der blev sat i gang for mere end et år siden, men HP var den eneste byder, der kunne levere på alle produktkategorier.

Udover at HP skal levere hardware til rederiet, vil selskabet også fremover skulle yde service og vedligehold.

Ifølge den øverste chef for it-området i Mærsk, Carsten Dalsgaard, gør aftalen med HP det muligt for rederiet at skære i it-budgettet.

FORTSÆTTES...

It-problemer til livs

"Aftalen vil styrke vores forretning med en ensartet og fleksibel it-infrastruktur og vil gøre det muligt for os at sænke it-omkostningerne betydeligt," siger Carsten Dalsgaard, chief it officer hos A.P. Møller-Mærsk til Børsen.

Derudover bliver aftalen et vigtigt led i bestræbelserne på at komme de massive it-problemer til livs, som rederigiganten længe har døjet med.

"Vi har i processen sikret os en global leveranceansvarlig med henblik på at sikre en ensartet kvalitet for hele gruppen," siger Carsten Dalsgaard videre til Børsen.

IBM: Vi har andre aftaler med Mærsk
Men IBM's pressechef Carsten Grønning peger dog på, at selvom IBM mister denne milliardordre, så har selskabet stadig andre aftaler med Mærsk.

"Det er korrekt, at IBM ikke leverer de nævnte produkter til A.P. Møller-Mærsk. … Til gengæld udvider vi vores forretning med A.P. Møller-Mærsk på andre områder. Blandt andet har vi i indeværende kvartal indgået en strategisk aftale af betydelig størrelse med A.P. Møller-Mærsk inden for IBM Internet Security Services, omhandlende it-sikkerhedsprodukter," siger Carsten Grønning til Børsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Danoffice IT

Forretningskonsulent til ERP- og Procesteamet

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af infrastruktur

Københavnsområdet

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S