Standard-eksperterne: Den midtsøgende it-chef

Portræt: Kommunernes formand for it-cheferne ser umiddelbart ingen forretningsmæssig forskel på ODF eller OOXML, selv om han kommer fra en fortid med at implementere de facto-standarder.

Artikel top billede

It-centerchef fra Egedal Kommune Jørgen Kristensen er kommunal repræsentant i det fem mand store udvalg, som it-ordførerne på Christiansborg har udpeget som uafhængig tredjepart i undersøgelsen af åbne standarder i Danmark.

Han betegner sig selv som et 'pragmatisk og midtsøgende' udvalgsmedlem, der skal sørge for at beslutnings-grundlaget B103 om åbne standarder bliver udlevet så godt som muligt ude i kommunerne.

Han er klar over, at dokument-striden mellem ODF og OOXML vil blive fulgt nøje.

"Jeg kommer med de kommunale erfaringer med dokumentformaterne, og jeg kan umiddelbart ikke se den store drifts- og forretningsmæssige forskel på ODF og OOXML. Men min opgave bliver jo at inddrage alle kommunernes konkrete erfaringer i udvalgsarbejdet," siger Jørgen Kristensen.

Synergi på tværs af kommunerne

Udover titlen som centerchef i Egedal Kommune har Foreningen af Kommunale IT-ansvarlige i april måned også udpeget Jørgen Kristensen til at være formand for foreningen.

"I stedet for stiltiende at se på, at udviklingen inden for digitalisering trækkes i den gale retning, vil vi gerne være med til at skabe ny synergi på tværs af kommunerne, sagde den nybagte formand til nyhedsmagasinet danskekommuner.dk ved tiltrædelsen.

Jørgen Kristensen har en længere kommunal it-ballast og har også tidligere praktiske erfaringer med at implementere de facto standarder som Microsofts Office-pakker.

Det ser han dog absolut ikke som en hindring i det arbejde, der skal udføres.

"Der er jo ingen, der siger, at vi har Microsoft i morgen, og det er en jo et af de scenarier, som vi skal forholde os til, når vi taler åbne standarder," fortæller han.

Udover Jørgen Kristensen er de andre udvalgsmedlemmer Mads Bryde Andersen som formand, Kim Viborg Andersen, Mogens Kühn Pedersen og Bo Vesterdorf, som Computerworld portrætterer i de kommende dage.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos