Standard-eksperterne: Den garvede formand

Portræt: Formanden for det udvalg, som skal undersøge ODF og OOXML i det offentlige, har formandserfaring fra bunkevis af udvalg, men kender stort set intet til de to dokument-formater.

Artikel top billede

Med flere formandsposter i bagagen får det uafhængige ekspert-panel inden for åbne standarder en gennemrutineret formand i Mads Bryde Andersen.

Computerworld erfarer, at jura-professoren fra Københavns Universitet i sidste uge har indvilliget i at deltage i arbejdet med at evaluere ODF- og OOXML-standardernes implementering i den offentlige sektor.

Med gårsdagens afvisning fra Bo Vesterdorf om at deltage i ekspert-udvalget, er det dog endnu uvist, hvordan udvalget endeligt bliver sat sammen.

Mads Bryde Andersen ønsker derfor ikke selv at udtale sig til pressen om sin egen rolle, udvalgets arbejde eller sammensætning, da hverken han eller udvalget officielt er udpeget.

Ringe kendskab til standarderne

Direkte adspurgt kender den sandsynlige fremtidige formand for ekspertpanelet stort set ikke ODF og OOXML-standarderne på forhånd.

Men med flere års formandserfaring bliver det måske ikke noget problem for ham at komme ned i materien.

Han har nemlig formands-erfaring hos blandt andre Dansk Internet Forum, DK Hostmaster og en række udvalg uden for it-branchen samt høstet erfaring for bordenden i Betalingskortpanelet

Udover Mads Bryde Andersen sidder også Jørgen Kristensen, Kim Viborg Andersen og Mogens Kühn Pedersen i ekpertpanelet, der alle har givet tilsagn til deltagelsen.

Fremmede udvalgsmedlemmer

Mads Bryde Andersen har ikke tidligere siddet i et panel med de andre udvalgsmedlemmer.

Hans vej har dog krydset CBS-professor Mogen Kühn Pedersens enkelte gange i forbindelse med sit vejledningsarbejde til IT- og Telestyrelsen om open source.

Endnu er det ikke fastlagt, hvornår Mads Bryde Andersen får mulighed for at møde de andre udvalgsmedlemmer for første gang.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S