Anklage: TDC vil misbruge ny bredbåndslov


Publiceret d. 22. september 2008 kl. 07.00 | Antal kommentarer (1)


Annonce:
 
ANNONCE:
 

Gennemgang af 50/50-modellen

1) 50/50-modellen skal løse en flerårig konflikt med TDC på den ene side og andre bredbåndsudbydere på den anden. Teleforligskredsen har sagt god for modellen, som forventes vedtaget i oktober.

2) TDC ejer det danske kobbernet, som traditionelle telefoner og ADSL-linjer kører på.

3) For brug af kobberet betaler en husstand i dag 870 kroner ved telefoni, mens det koster 435 kroner at få en bredbåndsforbindelse på det samme kobber. Dermed bliver kobberet udlejet halvanden gang - kaldet dobbeltdækning - i stedet for én gang med 870 kroner

4) Teleforligskredsen kræver fremover, at lejen kun betales én gang, når der både er telefon og ADSL. I de tilfælde fordeles udgiften ligeligt mellem telefon- og bredbåndsabonnement.

5) Fremmede udbydere kontakter TDC's engrossalg, hvis de skal levere ADSL til en husstand. Med 50/50-modellen er det nødvendigt, at TDC's engrossalg endvidere kontakter TDC's detailsalg, som står for fastnettelefoni. Ellers kan TDC ikke nedsætte rabatten på telefonen fra 870 kroner til 435 kroner.

6) Det er udvekslingen af kundeoplysninger fra TDC's engrossalg til detailafdelingen, som flere selskaber protesterer imod. Cybercity og Telia mener eksempelvis, at TDC med adgang til disse informationer får en unik konkurrencemæssig fordel.

 
 
Når selskaber som Cybercity og Telia lejer sig ind på TDC's rå kobber for at tilbyde en ADSL-linje til en husstand, finder ordren sted hos TDC's engrosforretning.

TDC sender oplysningen videre til sit detailsalg, så den afdeling kun fakturerer en telefonkunde for 50 procent af lejen af kobberet. Den anden halvdel skal betales igennem bredbåndsabonnementet.

Det er modellen, som teleforligskredsen i Folketinget er nået frem til, så kunder undgår at betale for lejen af det rå kobber mere end én gang. Den vedtages formentlig som lov i oktober.

Cybercity er ikke begejstret.

"50/50 giver TDC en konkurrencemæssig fordel i forhold til de øvrige aktører på markedet, og det får de ved, at der bliver udvekslet oplysninger om vores kunder fra TDC's engrosforretning til deres detailforretning, og de her oplysninger kan bruges til alle mulige forskellige ting," siger Christian Wulff Søndergaard, chef for public affairs i Cybercity.

I lovteksten fremgår det dog klart, at en virksomhed - i dette tilfælde TDC - ikke må udveksle oplysninger til andre end fastdefinerede formål. I dette tilfælde fakturering.

Det er dog langt fra godt nok for hverken Cybercity eller Telia, som begge leverer bredbånd til danske husstande, hvor de lejer sig ind på TDC's kobbernet.

"Hvis man giver nogen mulighed for risikofrit at overtræde loven for at opnå en økonomisk gevinst ved det, hvad er sandsynligheden så for, at det vil de aldrig gøre, det vil de måske gøre engang imellem, eller det vil de altid gøre? Den første mulighed tror jeg ikke på, men det er muligt, de ikke vil gøre det konsekvent," siger juridisk direktør Jens Ottosen-Støtt fra Telia.

TDC afviser beskyldningerne
Dermed er beskeden den samme fra de to selskaber; TDC vil udnytte oplysningerne og dermed bryde loven. Det er anklager, som TDC afviser på det skarpeste.

"Det, de siger, er, at TDC vil bryde loven, fordi det vil være ulovligt at bruge disse meget sparsomme oplysninger til den slags, og hvis de har mistanke om, at TDC bryder loven, så vil jeg anbefale dem at gå videre med sagen," siger Anders Thomsen.

Bag det nye lovforslaget står teleforligskredsen, som består af Venstre, De Konservative, De Radikale, Socialdemokraterne og SF. Venstres ordfører i sagen er Torsten Schack Pedersen, som også er partiets teleordfører. Han har fuld tillid til, at TDC behandler oplysningerne fortroligt.

"Vi har ret retssamfund, og når vi laver regler, skal reglerne overholdes. Hvis vi vedtager, at folk må køre 130 på motorvejen, og folk overskrider det, så må der være bøder. Vi laver regler, og vi forventer at de bliver overholdt, og det gælder også her," siger Torsten Schack Pedersen.

Telias juridiske direktør finder dog eksemplet fra motorvejen ganske dårligt i denne sammenhæng. Udvekslingen af oplysninger er der nemlig slet ikke noget loft over, for der er ingen kontrolmuligheder, mener han.

"Det svarer til, at folk ikke må køre over 50 i byen, men vi har ikke nogen som helst mulighed for at finde ud af, om folk gør det eller ikke gør det, og vi kontrollerer det ikke, for det har vi ikke mulighed for," siger Jens Ottosen-Støtt.

Der er dog ganske gode muligheder for at kontrollere, om et misbrug finder sted, lyder det fra TDC.

"De kan jo rejse en sag via IT- og Telestyrelsen, hvis de har en mistanke, og så skal vi belyse, hvad vi har gjort, og så går IT- og Telestyrelsen ind i sagen, og så bliver den sag belyst," siger Anders Thomsen.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2 3






Kommentarer - Debatoversigt


TDC udnytter deres position, når de kan komme til det!
1 indlæg

Da jeg var i World Online og vi startede ADSL op, der oplevede vi tit at få underlige forklaringer på, hvorfor en kunde ikke kunne få ADSL hos WOL. Det var bestemt ikke altid en "samabejdspartner" og leverandør man havde med at gøre og sådan er det stadig. For en uge siden fik en af mine veninder afslag på at få fullrate, da der ikke var noget ledigt kobber. Dagen efter ringede hun til TDC og bestilte en linie, nu var der sjovt nok ledig kobber? Lusket og ufint!

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

ComputerViews: Microsoft har endnu ikke nogen Office-pakke til hverken iOS eller Android. Det er der flere gode grunde til.
25. maj 2012 kl. 07.00 | (6) | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »





 
White papers
Nokia Siemens Networks expects five billion people to be connected to the web and a 100-fold...

Samarbejd ved hjælp af Polycoms telefonibaserede og visuelle kommunikationsløsninger, så du kan...

Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.