Irland overhaler dansk Rejsekort


Publiceret d. 1. oktober 2008 kl. 15.44 | Antal kommentarer (5)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
Mens det digitale Rejsekort herhjemme er plaget af forsinkelser og budgetoverskridelser, regner de irske myndigheder med at trykke på startknappen i slutningen af 2009.

IBM, der er blevet valgt til implementere og stå for driften af det irske digitale rejsekort, fortæller, at det integrerede billetsystem har en kapacitet på op til to millioner transaktioner per dag, og at løsningen kan udvides til at omfatte tankning af penge via internettet og brug af kortet til småindkøb.

Rejsekortet på 'den grønne ø' giver brugerne mulighed for at rejse med bus, tog, sporvogn og rutebiler i Dublin og omegn.

Del af gigant-projekt
Projektet med det digitale rejsekort er en del af Irlands 255 milliarder kroner store Transport 21 investeringsprogram. De første dele af det omfattende projekt forventes at gå i luften i slutningen af 2009.

IBM's back office-system skal holde styr på såvel billetter som administrationen af det chipbaserede smart card. Applikationssoftware bliver fra MSI Global, som IBM tog i brug i et lignende projekt i Singapore i 2006.

For tiden arbejder IBM på transportløsninger i London, Stockholm, Singapore og Brisbane.

Hackede chippen
Londons digitale rejsekort Oyster er en succes med mange millioner udstedte kort, men tidligere på året lykkedes det hollandske it-nørder at hacke kortets Mifare RFID-chip fra producenten NPX og rejse gratis med det engelske S-tog.

Hackernes reverse engineering af Mifare-chippen skabte frygt blandt brugerne af millioner af Mifare-baserede smart cards rundt om på kloden.

Det var nu ikke derfor, at Transport of London fyrede EDS og konsortiet Cibic Transys, der hidtil har stået for driften. Transport of London mistede derimod tålmodigheden med EDS & Co. efter adskillige nedbrud i sommer. En ny operatør ventes at overtage driftsansvaret for Oyster i 2010 efter et udbud.

Ud med den danske direktør
Sidste nyt fra det danske Rejsekjort A/S er, at den administrerende direktør Niels Clemmensen fratrådte med øjeblikkelig virkning i juli og blev afløst af Bjørn Wahlsten, bestyrelsesformand i Rejsekort A/S og salgsdirektør i DSB.

Udskiftningen af direktøren er et forsøg på at undgå, at det stærkt forsinkede digitale rejsekort ender i en IC4-lignende skandale.




Kommentarer - Debatoversigt


Så sker det måske endlig....
1 indlæg

Tak for link
1 indlæg

Dengang dankortet havde magnetstribe
1 indlæg

Hvorfor er det så besværtligt, at lave noget stabilt?
2 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Portræt: Et karrierevalg mellem bigband-sanger eller it-mand. Det lyder måske som to vidt forskellige verdener, men der er faktisk masser af musik i it-branchen, fortæller Jan Bau.
25. maj 2012 kl. 15.02 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

I flere områder af landet skal et nu konkursramt firma være garant for bredbånds-forbindelser.
25. maj 2012 kl. 11.40 | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | læs »





 
White papers
Virksomheder stiller konstant krav til, at it-afdelingen tilpasser sig omverdenens udfordringer...

The shared services model has attracted a lot of interest but what is it precisely?

FastPass Password Manager tilbyder en integreret løsning, hvor brugerne kan administrere og...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.