Politikere ignorerer politiets tele-misbrug

Christiansborg-politikere har ingen kommentarer til, at politiet fra tid til anden prøver at tiltuske sig ulovlige oplysninger hos teleselskaberne. Kun SF vil have justitsministeren på banen.

Artikel top billede

Flere danske retsordførere har ikke ønsket at kommentere, hvordan det kan være muligt, at politiet kontakter teleselskaberne uden dommerkendelse eller anden bemyndigelse for at få udleveret fortrolige data-oplysninger om danskerne.

Selvom it-advokaten Martin von Haller Grønbæk kalder politiets fremgangsmåde for embedsmisbrug og ulovlig, synes det ikke at bide på politikerne på Christiansborg.

Kun SF's retspolitiske ordfører, Anne Baastrup, tager for alvor bladet fra munden.

Hun ønsker at få justitsminister Brian Mikkelsen (K) til at præcisere overfor politikredsene, at den slags historier er skadelige for politiets renommé og derfor slet ikke bør finde sted.

"Politiet har mange muligheder for at bruge 'øjemed' som grundlag, og det må være nok, hvis det haster," skriver Anne Baastrup i en mail til Computerworld.

Begrebet 'øjemed' benyttes i de sager, hvor politiet ikke kan vente med at indhente dommerkendelse, men udleveringen af data skal ske her og nu for ikke at forspilde chancen for øjeblikkelig indgriben mod en forbrydelse.

Politiet skal følge reglerne

De retspolitiske ordførere fra Dansk Folkeparti, Venstre og Socialdemokraterne er helt tavse om politiets embedsmisbrug, mens De Konservatives retspolitiske ordfører, Tom Behnke, er forholdsvis fåmælt om situationen.

"Ligesom alle andre myndigheder og personer, skal også politiet overholde landets lovgivning," skriver han i en mail til Computerworld.

Han ønsker ikke at besvare spørgsmålet om, hvad konsekvensen bør være, når politiet prøver at indhente data på ulovlig vis.

Politiet hævder selv, at det ikke henvender sig til teleselskaberne uden dommerkendelse bortset fra i hastesager eller i selvmordssager.

Selvmordssagerne er i en kategori for sig, da de ikke kræver nogen form for dommerkendelse eller efterfølgende retssag for at få udleveret tele-oplysningerne.

Teleselskabet Telia har ellers bekræftet, at politiet henvender sig med uautoriserede henvendelser i flere tilfælde.

"Det hænder jo af og til, at en lokal vicesherif bliver grebet af en opklarings-iver og kontakter os på et grundlag, som vi ikke finder tilstrækkeligt. Og det fortæller vi ham så," siger Telias juridiske direktør, Jens Ottosen-Støtt.

TDC's telechef Mogens Ritsholm har peget på, at de uautoriserede henvendelser især er begyndt at dukke op efter politireformen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks