Microsoft: Vi skal have mere ud af pengene

Reportage: Den hærgende finanskrise betyder, at Microsofts salg af software til erhvervslivet skal bindes op på et overordnet løfte, der skal friste kunderne til fortsat at lægge penge i butikken.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Reportage: Den hærgende finanskrise ligger som et tæppe over Microsofts store Convergence-konference, der i disse dage løber af stablen i Bella Center i København.

Her er omkring 3.000 Microsoft-partnere og -kunder fra op mod 40 lande forsamlet for at handle, netværke og dyrke forbindelser - alt sammen med fokus på de dansk-udviklede Dynamics-produkter.

Trods de mange partnere, de sædvanlige farverige stande, de sædvanlige jakkesæt, en enkelt større lancering og de sædvanlige skraldespande proppet med brugte papkrus, er det svært at skjule, at ting ikke er, som de plejer.

Mange års fremgang, massivt salg og lutter julelys i øjnene er blevet afløst af en vis påpasselighed. Krisen er her, ingen ved, hvor længe den varer, og nu handler det om at komme igennem den med så meget af skindet på næsen i behold som muligt.

"Verden føles faktisk som et helt andet sted end tidligere. Vi står i et ualmindeligt hårdt finansielt klima, og et eller andet sted, er det vel underligt overhovedet at mødes, når markedsvilkårene er så hårde. Men det skal vi, for vi er nødt til at stå sammen. Nu handler det om at sørge for, at vores kunder kan spare penge og blive mere produktive," lyder det fra Kirill Tatarinov, øverste chef for Microsofts Business-division.

Krisen kan føre til fremgang

Tager man de optimistiske briller på, kan krisen dog også være en vej til fremgang, selv om problemet lige nu er, at ingen ved, hvor længe, den kommer til at vare, eller hvor dyb, den kommer til at blive.

Ifølge Microsoft er øget produktivitet nemlig ord, der klinger højt og længe på popularitets-skalaen, når der er krise i markedet. Og her spiller it en vigtig og central rolle, lyder det forsigtigt optimistiske bud fra Kirill Tatarinov.

"Det eneste, folk er interesserede i i en krisetid, er måder at forbedre deres ansattes produktivitet på. Vores opgave er at levere software, der simplificerer enhver arbejdsgang i en organisation," siger han.

Her kommer Microsofts nye lancering af seneste skud på Dynamics-stammen ind i billedet.

Den nye Dynamics NAV 2009, der lanceres formelt på fredag, er nemlig bygget efter en såkaldt rollebaseret model, hvor de enkelte brugergrænseflader er designet efter brugerens rolle.

Desuden er der tilføjet business intelligence-funktioner og forskellige muligheder for forretnings-analyse.

Microsoft er ikke truet

Forventningerne er dog ikke himmelstræbende, og Microsoft venter, at udrulningen bliver rolig, men stabil.

Ifølge den danske Dynamics-chef, Klaus Holse Andersen, tager det nemlig typisk lang tid, før virksomheder, der allerede anvender en Dynamics-version, skifter til en ny version.

Til gengæld er forventningen, at alle nye kunder vil købe den nyeste version.

Nu er spørgsmålet blot, hvor mange nye kunder, der venter forude. Det afhænger i meget høj grad af, hvor dyb krisen bliver. Og det har også Microsoft svært ved at komme med bud på.

"Vi ved ikke, om krisen kommer til at vare fem måneder, et år eller flere år. Det er klart, at alle er lidt tilbageholdende for tiden, men det betyder jo ikke, at alting går i stå. Der er stadig masser af virksomheder, der har en fin fremtid, når dette her er overstået," siger Klaus Holse Andersen.

Den holdning deler Kirill Tatarinov.

"Man skal huske på, at mange store virksomheder er blevet grundlagt i en krisetid, hvor priserne er i bund, og de i ro og mag kan gøre sig klar, til det økonomiske klima vender igen," siger han.

Microsoft selv er ikke truet. Det i forvejen hovedrige selskab henter fortsat massive summer hjem. For at sætte yderligere gang i salget, har selskabet desuden besluttet at gratis at finansiere køb af ny Microsoft- software i de 12 lande, hvor selskabet i flere år har tilbudt finansieringsmuligheder via Total Solution Financing-programmet.

"Forandringens vinde blæser over os, og vi reagerer alle forskelligt. Nogen søger ly, mens andre sætter vindmøller op. Sagen er, at vi er nødt til at gøre noget midt i mellem. I Microsoft vil nu gøre alt for at understøtte vores kunder i dette forfærdelige økonomiske klima," siger Kirill Tatarinov.

Læs Computerworlds interview med Kirill Tatarinov senere på Computerworld.dk.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S