Købere står på spring til MidtVest Bredbånd

Hvis forhandlingerne om en redning af MidtVest Bredbånd ryger på gulvet er flere interesserede købere parate, såfremt pris og placering er rigtig.

Artikel top billede

Hvis redningsplanen går i vasken hos MidtVest Bredbånd, der i sidste uge gik i betalingsstandsning, er flere spillere på trods af finanskrisen villige til at se på et eventuelt opkøb af den fiber, som allerede er gravet ned i den jyske muld.

Men prisen kommer næppe til at matche de etableringsomkostninger på op mod en halv milliard kroner, som elselskaberne bag MidtVest Bredbånd har investeret.

Hos Telia Stofa, der udgør en del af telegiganten TeliaSonera, fortæller administrerende direktør Ole Simonsen, at man kun kender den aktuelle status hos MidtVest Bredbånd via offentlige regnskaber, pressen og selskabets historik.

Samtidig understreger han, at Telia Stofa hverken har modtaget henvendelser fra MidtVest Bredbånd eller selv har henvendt sig til selskabet.

"Det kunne da godt være, at noget af det fiber, selskabet har gravet ned, kunne være interessant for os. Men vi vil i hvert fald ikke købe til den kostpris, vi formoder, at selskabet har," siger Ole Simonsen.

Forlanger overskud

Direktøren understreger, at prisen helt afhænger af, hvor mange kunder MidtVest Bredbånd har, og hvordan tingene i øvrigt er skruet sammen.

Samtidig er det væsentligt, hvordan kunderne ligger i forhold til hinanden og hvilken ydelse, MidtVest Bredbånd kan levere på forbindelserne.

"Vi forlanger her i huset, at vi har overskud på vores business cases. Sådan er det," siger Ole Simonsen.

Knaldtilbud er altid attraktive

Han fortæller, at et eventuelt køb derfor skal medvirke til at Telia Stofa kan komme længere ud end i dag. Samtidig skal der være tale om steder, hvor selskabet ikke i forvejen arbejder.

"Der er jo ikke meget ide i at grave parallelle fibre i den samme vej. Men vi er ikke uinteresserede, hvis vi kan vi komme ud til nogle steder, vi ikke er i forvejen,og få det til en pris, der gør, at investeringen er lønsom," siger Ole Simonsen.

Heller ikke hos konkurrenten TDC, der fra monopoltiden ejer det ubestridt største net i landet, skal MidtVest Bredbånd regne med at få investeringerne hjem, hvis selskabets netværk bliver sat til salg.

"Vi følge selvfølgelig altid med i, hvad der sker både højt og lavt på telemarkedet. Og vi kan da ikke afvise, at vi kan finde på at slå til, hvis der en dag kommer et godt og attraktivt tilbud på markedet," siger pressechef Nicolaj Due.

Dermed er beskeden fra TDC stort set den samme som hos den nordiske telegigant TeliaSonera.

Forhandlinger i gang

MidtVest Bredbånd har sammen med ejerkredsen af elselskaber investeret op mod en milliard kroner i MidtVest Bredbånd, hvoraf MidtVest Bredbånd selv har skudt de 600 millioner ind, og ejerkredsen 400 millioner kroner.

Alligevel gik selskabet 9. januar i betalingsstandsning. Bestyrelsesformand Flemming Poulsen
har siden virksomheden gik i betalingsstandsning i forrige fredag arbejdet på at bringe MidtVest Bredbånd ud af krisen.

"Vi drøfter situationen med forskellige mennesker, og jeg kan ikke indikere, hvad vi vil gøre. Ejerne har bedt mig om at få forelagt de muligheder, der er, og jeg kan ikke sige, hvilken retning vi går i," siger Flemming Poulsen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen