TDC lukker for adgangen til Pirate Bay

TDC har mandag spærret kundernes adgang til den omdiskuterede BitTorrentside, the piratebay.org. Imens ruster branchen sig til en eventuel højesteretssag om den svenske hjemmeside.

Artikel top billede

Danmarks største internetudbyder, teleselskabet TDC, spærrede mandag kundernes adgang til det omdiskuterede svenske internet-site, The Pirate Bay.

Spærringen foregår rent praktisk på DNS-niveau, hvilket betyder, at TDC-kunder, som benytter selskabets egne DNS-servere, i stedet for at få fremvist den svenske hjemmeside, får vist en såkaldt stop-side i browser-vinduet.

TDC oplyser på stop-siden, at firmaet har valgt at spærre adgangen til den omdiskuterede svenske BitTorrent-side, efter at Landsretten 26. november stadfæstede en kendelse fra Fogedretten i en sag mellem ophavsretsorganisationen IFPI og teleselskabet Tele2, som nu ejes af Telenor.

Dermed opretholdt Landsretten Fogedrettens krav om, at Tele2 skal spærre kundernes adgang til The Pirate Bay.

Med TDC's spærring af The Pirate Bay følger Pirate Bay-sagen samme mønster som den tidligere Allofmp3.com-sag, der handlede om en russisk musikbutik på nettet.

I den sag pålagde IFPI, med fogedrettens kendelse i hånden, et antal internetoperatører at spærre adgangen til siden, efter at have fået fogedretskendelse mod Tele2.

Slår sig i tøjret

Trods dommene er teleselskaberne stærkt utilfredse med fogedretsspærringerne, som de mener tvinger udbyderne til at være en slags internet-politi, hvorimod ophavsretshavere ser dem som en af de eneste måder til at beskytte deres interesser mod piratkopiering.

Intet tyder dog på, at teleselskaberne har givet op i striden om den omdiskuterede svenske internetside.

Hel branche bakker op om retssag

Hos teleselskabernes interesseorganisation, Telekommunikationsindustrien, fortæller direktør Ib Tolstrup, at en helt enig branche så sent som i dag har underskrevet en støtteerklæring, der bakker op om Tele2-ejeren, som vil gå videre til Højesteret med Pirate Bay-sagen.

"Vi mener, at sagen er af en sådan karakter, at den bør prøves ved Højesteret," siger Ib Tolstrup.

Imidlertid er dette kun muligt, hvis Tele2-ejeren får lov til at prøve sagen hos Højesteret.

Da sagen allerede har været behandlet i både Fogedret og Landsret, kan Højesteret nemlig godt sige nej til at tage den omdiskuterede sag op.

Sporadisk spærring

Det er ifølge Ib Tolstrup ikke alle teleselskaber, der har spærret kundernes adgang til Pirate Bay.

Tilsyneladende er det kun et par af de større internetudbydere, som spærrer adgangen til Pirate Bay, efter at have modtaget et brev fra IFPI.

Det har endnu ikke været muligt at få dette bekræftet hos IFPI Danmark.

Set i lyset af sagens lighed med den tidligere sag om allofmp3.com, er det dog formelt set kun et spørgsmål om, at IFPI vifter med fogedretskendelsen overfor de resterende teleselskaber, før de sidste selskaber spærrer adgangen til den svenske internetside.

Hos TDC oplyser presseafdelingen, at spærringen er gennemført, fordi selskabet ellers kan forvente, at der indledes en fogedretssag mod firmaet.

"Udfaldet af sådan en sag vil med meget stor sandsynlighed være, at vi ville blive pålagt at blokere, samt at betale sagens omkostninger til Antipiratgruppen," oplyser TDC's presseafdeling.

Annonce

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

BEC Financial Technologies

Senior Platform/System Engineer

Region Sjælland

KMD A/S

Partner Manager

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks