Teleindustrien vil have Pirate Bay i Højesteret

Telebranchen støtter Tele2 i beslutningen om at tage Pirate Bay-sagen helt til Højesteret.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

De danske teleselskaber har besluttet at støtte Tele2-ejeren Telenor i beslutningen om at gå videre til Højesteret med Pirate Bay-sagen.

Det fortæller Jens Ottosen-Støtt, der er formand for telebranchens interesseorganisation Telekommunikations-industrien.

"Vi har noteret os Østre Landsrets standspunkt i sagen. Men vi har stadig vores principielle standpunkt, at vi ikke bør være part i sager mellem rettighedshavere og formodede krænkere," siger Jens Ottosen-Støtt.

Samtidig er telebranchen bekymret over Østre Landsrets afgørelse, fordi begrundelsen er så principiel, fortæller teleformanden.

Dom for vidtgående

Ifølge Jens Ottosen-Støtt er det bekymrende, at begrundelsen forpligter Tele2 til at lukke for adgangen. Ifølge formanden sker dette ikke, fordi brugerne kopierer noget ulovligt, men fordi teleselskaberne ifølge Østre Landsret medvirker til at Pirate Bay kan krænke ophavsretten.

"Men Pirate Bay krænker ikke ophavsretten. Pirate Bay kan højest medvirke til at krænke ophavsretten ved at distribuere BitTorrent-filer. Det vil sige, at grunden til, at vi skal lukke, er, at vi medvirker til at hjælpe en, der muligvis medvirker," siger Jens Ottosen-Støtt.

Ifølge Jens Ottosen-Støtt er rettens begrundelse for, at Tele2 og de andre teleselskaber skal spærre kundernes adgang til Pirate Bay meget vidtgående.

Og det synes Telebranchen er meget vidtgående, forklarer formanden.

"Hvis denne medvirkens-tankegang holder, så er der i princippet intet til hinder for, at der er mange andre større og kendte hjemmesider, som vi kan blive forpligtet til at lukke for, forklarer Jens Ottosen-Støtt.

Før Pirate Bay-sagen kan komme for landets højeste domstol skal Højesteret dog først sige ja tak til at behandle sagen.

Derfor skal det tidligere Tele2 nu søge om såkaldt tredjeindstands-bevilling, som skal godkendes, før sagen kan blive en realitet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland