Microsoft arbejder på helt ny browser: Gazelle

Internet Explorer vil ikke være den eneste browser fra Microsoft i fremtiden. Gazelle er navnet på et helt nyt browserkoncept, afslører Microsoft i et dokument.

Artikel top billede

Mens Microsoft efter lang tids udvikling snart er klar til at frigive den endelige version af Internet Explorer 8, har softwarefolket fra Redmond samtidig travlt med at tænke store tanker for fremtidens browsere.

Microsoft Research har frigivet et dokument, der beskriver konceptet for en ny browser ved navn Gazelle, der skal kunne andet og mere end IE og alle de andre eksisterende browsere.

Gazelle er blevet til i et samarbejde mellem Microsoft-medarbejdere og et par amerikanske universiteter.

Forskerne forklarer, at browserne oprindeligt blev udviklet til, at man skulle kunne se på statiske hjemmesider, men at udviklingen i retningen af dynamiske webapplikationer, der trækker på informationer fra en lang række kilder, gør, at browserne i dag skal kunne understøtte mange flere funktioner.

"Ikke desto mindre har ingen eksisterende browsere - inklusiv nye som IE8, Google Chrome og OP (læs om OP her, red.) - en 'multi-principal' operativsystem konstruktion, der giver et browserbaseret OS muligheden for at styre beskyttelsen af alle system-ressourcer hos webside-kilderne."

"Gazelles kerne er et operativsystem, der styrer ressource-beskyttelse og deling af information mellem websider," står der i dokumentet.

Masser af browsere på markedet

Det er ellers ikke, fordi der er mangel på browsere, for der findes efterhånden et ganske pænt udbud i form af blandt andet Firefox, Opera, Chrome - og altså Internet Explorer.

Konceptbeskrivelsen fra Microsoft vil dog tilsyneladende også i en lidt anden retning end de eksisterende browsere.

"Adgangen til og beskyttelsen af forskelle ressourcer er inkonsekvent i nutidens browsere. Disse ustadigheder udgør hurdler for web-programmører i forsøget på at bygge robuste web services," står der i dokumentet fra Microsoft Research.

Forskerne bag Gazelle forklarer, at man har bygget en prototype baseret på IE, der realiserer denne 'multi-principal' arkitektur. Desværre er beskrivelsen noget abstrakt, hvorfor det ikke er helt tydeligt, hvad der adskiller denne browser fra de allerede eksisterende. Under alle omstændigheder mener Microsoft selv, at man har fat i noget af det rigtige med Gazelle.

"Med vores prototype har vi med succes browset 19 ud af 20 af de mest populære sider fra Alexa, som vi testede."

Flytter operativsystemet ud på nettet?

Herefter beskrives Gazelle-konceptet over tyve sider, som du selv kan dykke ned i her. Man kan blandt andet læse, at kernen i Gazelle består af 5.000 liniers C#-kode.

Arbejdet med Gazelle ligger fint i tråd med, at Microsoft sidste år annonceret et servicebaseret operativsystem, Azure, der skal gøre udvikling af cloud-applikationer nemmere.

Mange spekulerer i, om operativsystem på et tidspunkt simpelthen forsvinder ud på nettet, og både Microsoft og Google arbejder i hvert fald hårdt på at prøve mulighederne af.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Business controlling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job