Er IE8 fremtidens browser - eller blot en browser?

Microsoft har frigivet en stort set færdig version af Internet Explorer 8. Vi har set nærmere på de nye browser-features.

Artikel top billede

Efter lang tids udvikling har Microsoft nu frigivet det næsten færdige version af den nye browser, Internet Explorer 8.

Den bærer tilnavnet Release Canditate 1 og er efter Microsofts eget udsagn 'Platform Complete'.

"Det tekniske miljø kan forvente, at den endelige IE8 vil opføre sig, ligesom RC'en gør. IE8-produktet er effektivt afsluttet og færdigt," skriver Microsofts Dean Hachamovitch på IE-bloggen.

Microsoft peger selv på, at Internet Explorer 8, der skal efterfølge 7'eren fra efteråret 2006, kommer med forbedret stabilitet, ydeevne og kompabilitet.

"Vi har studeret tilbagemeldingerne om browserens grundlæggende kvalitet og adresseret mange problemer."

Satser på sikkerheden

Ud over de nævnte parametre, er specielt sikkerhed et afgørende konkurrence-parameter på browsermarkedet.

Et af tiltagene i IE8 på den front er beskyttelsen mod såkaldt clickjacking.

"Sider kan nu beskytte sig selv og deres brugere imod clickjacking angreb 'out of the box', uden at det påvirker kompabiliteten eller kræver browser add-ons," forklarer Microsofts Dean Hachamovitch.

Den såkaldte InPrivate-feature, også kaldet 'Porn Mode', fordi den sikrer, at browseren ikke lagrer informationer om brugerens færden på nettet, skulle også være blevet finpudset.

Lignende features findes i dag også i blandt andet Firefox og Googles Chrome-browser.

Internet Explorer rammer et browser-markede, hvor konkurrencen bliver hårdere og hårdere. Ikke nok med at Mozillas Firefox-browser vinder markedsandele, Google har også lanceret sin Chrome, og Safari-browseren stiger i popularitet i takt med Apples generelle succes.

Ifølge analysefirmaet Net Application mistede Internet Explorer i 2008 i alt 7,9 procent af sin markedsandel.

Samtidig har EU netop indledt en sag mod Microsoft, fordi EU mener, at det skader den fri konkurrence på området, når Internet Explorer kommer præ-installeret i Windows-styresystemet.

Det mener anmelderne

Selvom Internet Explorer 8 RC1 kun har været ude i et døgns tid, står anmelderne allerede i kø for at give browserens deres ord med på vejen.

Computerworld US betegner browseren som en hurtig og stabil browser, finjusteret til produktivitet og sikkerhed.
Skribenten hæfter sig blandt andet ved, at Microsoft har taget hånd om de kompabilitets-problemer, der er i forhold sider, der er optimeret til Internet Explorer 7.

I den nye browser-version har Microsoft simpelthen lagt et ukendt antal sider ind i hukommelsen, så IE8 på forhånd ved, at disse sider skal køres i 'Compatibility View'.

Er en side ikke på listen, kan brugeren også selv manuelt vælge denne feature, hvis det er nødvendigt.

Faneblade i farver

På PC Magazine får IE8 ros for måden, browseren håndterer faneblade på. Når man har mere end et faneblad åbent og åbner endnu et vindue fra et af de allerede eksisterende, matcher farverne på de relaterede faneblade hinanden.

"Alle de ensfarvede faneblade er grupperet sammen, så dit nye faneblad viser sig måske ikke helt til højre, sådan som du er vandt til. Når først du har vænnet dit til ændringen, er det et hjælpsomt, visuelt stikord, som man ikke finder i konkurrerende produkter," skriver PC Magazine.

Alligevel får IE8 ikke skribenten helt op at ringe, blandt andet fordi Firefox' 'awesome bar' fortsat giver IE8 baghjul, og fordi IE8 sluger mere hukommelse end den seneste version af Firefox.

Amerikanske PC World gennemgår også Microsofts nye browser, og her er det ud over fanebladene og søgemulighederne, sikkerheden der får omtale. Alt i alt er der ros til IE8.

"Selvom den nok ikke overbeviser mange Firefox-brugere om at skifte, er Internet Explorer 8 Release Candidate 1 lovende og måske værd at overveje for folk, som endnu ikke har fastlåst deres browser-loyalitet."

Du kan hente Internet Explorer 8 RC1 her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S