ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
De mest oplagte angive skurke var ting som den generelle, dårlige verdensøkonomi, Apples fortsatte succes og Wall Streets ønske om at se et Microsoft med mindre overflødigt fedt.
Men den virkelige årsag til fyringerne kan opsummeres med et enkelt ord: Netbooks.
Disse nedbarberede letvægtsbærbare, der koster mellem 1.200 og 2.500 kroner har taget en ordentlig bid af Microsofts bundlinje. Hvis ikke virksomheden finder på en plan, vil dens omsætning stagnere.
Sammen med offentliggørelsen af fyringerne oplyste Microsoft, at omsætningen var steget med magre 1,6 procent i fjerde kvartal 2008 i forhold til samme kvartal året før. Men dette ene tal fortæller ikke hele historien.
Det så værst ud for Windows, mens systemer til servere og relaterede værktøjer oplevede heftig salgsvækst. Windowssalget faldt hele otte procent, mens den serverrelaterede omsætning steg 15 procent.
Netbooks omtalt i fyringsbrev
Microsoft selv mener tydeligvis, at netbooks har skylden for Windows' faldende salgstal. Her er, hvad virksomheden skrev i fyringsmeddelelsen:
"Klientomsætningen faldt med otte procent som et resultat af svaghed i pc-markedet og en fortsat overgang til de lavere prissatte netbooks."
Netbooks er blevet det eneste lyspunkt for pc-leverandørerne, hvor salgstallene stiger, mens resten af pc-markedet står stille. Ifølge IDC blev der solgt 10 millioner netbooks i 2008, og dette tal vil sandsynligvis fordobles i 2009.
Hvorfor er dette så dårlige nyheder for Microsoft? For det første fordi det vurderes, at 30 procent af alle netbooks sælges med Linux installeret. Det betyder, at Microsoft ikke får en øre for Windows fra 30 procent af alle solgte netbooks. I lyset af at netbooks er det hurtigst voksende segment af pc-markedet, vil dette problem for virksomheden sandsynligvis kun blive værre med tiden.
Herudover køber ejere af netbooks med Linux heller ikke Microsoft Office, hvilket igen fratager virksomheden potentiel omsætning for hver solgte Linux-netbook. Så det er ikke overraskende, at Office også viste magre salgstal for det seneste kvartal.
Fortsættes ...



