Google ind i EU-batalje mod Microsoft

Google melder sig på banen i EU's sag mod Microsofts browser-bundling.

Artikel top billede

Google vil sidde med ved det bord, hvor man har indflydelse på den monopol-sag, som EU er på vej med mod Microsofts forretningsmetoder på browser-området.

Her er EU utilfreds med, at Microsoft binder Internet Explorer-browseren sammen med Windows-styresystemerne, der uden sammenligning er de mest udbredte i verden.

Google er interesseret i at modarbejde Microsoft, fordi selskabet har lanceret sin egen browser, Chrome, som selskabet håber vil vinde stor udbredelse.

Netop markedsandele og udbredelse på browsermarkedet regnes af mange for uhyre vigtig i den kommende tid, fordi flere og flere applikationer og systemer kører direkte på nettet og ofte via en browser.

Konkret har Google ansøgt EU om at blive såkaldt 'tredjepart' i sagen. Det sker kort tid efter, at Firefox-producenten Mozilla er blevet godkendt som tredjepart.

Godkendes Google, vil selskabet kunne fremlægge sine synspunkter over for EU Kommissionen, ligesom selskabets repræsentanter vil kunne gennemgå ellers fortrolige sagsakter, som Microsoft har sendt til kommissionen og deltage i en eventuel høring.

"Google mener, at browser-markedet ikke er konkurrence-baseret, og det bremser innovationen," lyder det fra Google.

Netop Google og Microsoft har i flere år kæmpet indædt med hinanden om herredømmet over internettet.

Til Financial Times fortæller Sundar Pinchai, produktchef for Google's Chrome browser, at Google mener, at selskabet kan bidrage med at forklare EU Kommissionen, hvor vigtig browser-markedet egentlig er for it-udviklingen, ligesom han forestiller sigt, at Google kan komme med feedback og input i øvrigt.

Hvis beskyldingerne holder stik, kan Microsoft blive tvunget til at ændre den måde, hvorpå selskabet distribuerer Internet Explorer, ligesom selskabet risikerer at skulle en bøde for misbrug af sin dominerende markeds-position.

Sagen er blevet sat i gang på baggrund af en klage fra den norske browser-producent, Opera.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse