Når danskerne presser de offentlige systemer i knæ

ComputerViews: Det kan få store konsekvenser, at det offentlige ikke er gearet til at håndtere mange henvendelser fra danskerne på én gang.

Artikel top billede

ComputerViews: Det kan være, at de offentlige it-systemer egentlig kører fint, men det ved den almindelige dansker ikke.

Han har tværtimod rigelig grund til at tro, at en del af de offentlige systemer kører rigtigt dårligt, selv om det offentliges problem egentlig ligger et helt andet sted.

Den almindelige dansker har nemlig normalt ingen anledning til at tænde sin computer og forsøge at logge ind på en offentlig tjeneste.

Det sker kun en gang imellem, og når det sker, forventer han, at alting fungerer lige efter bogen.

Den almindelige dansker forventer, at det er nemt at logge ind, at tjenesten svarer hurtigt og effektivt, at alle de relevante og rigtige data fremkommer uden ventetid og klumper i systemet, samt at han på intet tidspunkt bliver smidt af systemet eller på nogen som helst måde oplever problemer.

Når danskerne presser det offentlige i knæ

Den forventning har flere instanser haft svært ved at leve op til i den seneste tid.

Det gælder både Skat, ATP og Undervisningsministeriets nye hjemmeside optagelse.dk. Ingen af dem har leveret glidende og behagelige net-oplevelser, men derimod ujævne data-leveringer med tykke klumper i sovsen.

Problemet har i alle tilfældene været overbelastning:

ATP blev bestormet af danskere, der ville se, hvor mange penge, de havde stående på deres SP-opsparing. Skat blev bestormet af danskere, der ville se, hvor mange penge, de skulle have tilbage i skat. Optagelse.dk blev bestormet af unge, der ville se, om de var kommet ind på en uddannelse.

For alle de pågældende instanser gælder det, at der er tale om helt ekstraordinære begivenheder med et trafik-pres, som systemerne slet ikke er gearet til.

De er nemlig - som det er tilfældet med alle systemer - indrettet efter et normalt gennemsnits-behov med mulighed for en vis grad af opskalering i tilfælde af 'almindelige' peaks. Som altså ikke er vilde peaks med en mangedobling af kapaciteten.

Det skyldes, at det koster mange penge at have alle disse ekstra - men passive - hestekræfter stående i stalden og vente på de enkelte gange, hvor behovet eksploderer.

Denne ressource-bevidste holdning kan måske nok forsvares internt i en organisation, der drives fornuftigt og stabilt, som dagene skrider frem.

Anderledes ser det ud for den almindelige dansker, der kun sjældent har behov for at komme i net-kontakt med en offentlig instans. Der så til gengæld går i knæ, når behovet endelig er der.

Branding på den ufede måde

Mange virksomheder arbejder i dag målrettet med at brande sig selv på den en strategisk lukrativ måde.

Branding er en disciplin for sig selv, der sigter efter at blæse visse kulører, temaer, fordele og positive sider ved virksomheden op, så de overskygger andre sider, der er knapt så fordelagtige.

Det betyder selvfølgelig ikke, at de negative sider ikke er tilstede, men alene, at de overskygges af andre sider, der er blevet fremhævet.

Det samme kan utilsigtet ske med omvendte fortegn: At visse negative sider blæses op, så de overskygger de ubestrideligt gode ting ved en given virksomhed.

Og det er, hvad der i disse dage sker med disse offentlige instanser, der slet ikke har været gearet til at tage imod den helt enestående (og enkeltstående) efterspørgsel, der har været på grund af en enkeltstående begivenheder.

Resultatet er, at den enkelte dansker sidder tilbage med et indtryk af, at både Skat, ATP samt Undervisningsministeriet ikke har været opgaven voksen. Og det indtryk vil blive siddende i lang tid.

Vi ved nemlig, at det ikke hjælper stort, at et system kommer på højkant og bliver justeret, når først skaden er sket - uanset hvor god forklaringen på skaden er.

Det er således kun under ekstrem belastning, at indtrykket af et offentligt it-system grundfæstes for andre end de relativt professionelle - men også relativt få - daglige brugere.

Får dette indtryk først sidevægt mod det negative, er det netop, at kravene om handling, justering, korrektion kan opstå i det ofte uforudsigelige politiske rum.

Og det kan ske, selv om systemerne egentlig fungerer godt i den daglige trummerum i de perioder, hvor det ikke vælter ind med ti-tusindvis af danskere på ekstra-ordinær jagt efter ekstra-ordinære oplysninger.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Jyske Bank

    Senior Informationsarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car