Cisco og EMC udbygger strategisk alliance

Cisco og EMC udbygger deres samarbejde. Kampen om markedsandele på datacenter-markedet spidser til.

Artikel top billede

Oprustning hos it-stormagterne har nu ført til et udvidet samarbejde mellem EMC og Cisco. Fotokilde: Wikipedia

De store it-koncerner står i kø for at samarbejde for tiden.

Nu melder de to giganter Cisco og EMC sig på banen. De to koncerner vil udvikle, hvad de kalder for "fremtidens virtuelle datacenter".

Det er især det voksende marked for cloud computing, som alliancen har tænkt sig at erobre.

"Virtualisering er en kerneteknologi, der vil gøre det muligt for cloud computing at udbrede sig," lyder det fra Joe Tucci, administrerende direktør for EMC.

"Cisco vil kunne tilbyde intelligente netværk og produkter og senest Cisco Unified Computing System. Samtidig vil vi i EMC kunne tilbyde en ledende position inden for it-infrastruktur på software og hardware-området."

Oprustning hos it-stormagterne

"EMC er kendt for at udvikle infrastruktur på nettet, og vi har en masse servere samt software, der gør, at it-administratorer med et klik kan flytte applikationer fra et sted til et andet på et splitsekund," siger Niels Astor, produktchef for EMC i Danmark.

"Det, der er essentielt i aftalen, er VMware, hvor EMC ejer 75 procent. VMware leverer software, der let kan flytte data fra en intern cloud til en ekstern cloud. Det er især nogle af de teknologier, hvor vi ser en fælles vision om fremtidens datacenter," siger Niels Astor.

For blot få dage siden annoncerede IBM, at firmaet har tænkt sig at købe Sun. Det ses som et forsøg på at købe sig til mere ildkraft i datacenter-krigen.

EMC bedyrer dog, at annonceringen af samarbejdet med Cisco kommer som følge af IBM's udmelding.

"Det er rent tilfældigt, at det blev annonceret på nogenlunde samme tidspunkt. Der er tale om to parallelle forløb," siger Niels Astor.

Ingen panik hos konkurrenterne

Det virker som om, at opkøb og alliancer er vejen frem for at være foran konkurrenterne i en fremtidig krig om cloud computing-markedet. Men hos Hewlett-Packard er man ikke bange for konkurrenterne, der har oprustet.

"Hewlett-Packard er en af de største udbydere på dataserver-markedet. Vi sidder på 75 procent af det blade-server marked, som Cisco vil ind på i Danmark," siger Karl Hansen, produktchef for servere i Danmark.

"Det er mere på grund af Hewlett-Packards stærke position på markedet og det voksende marked på området, at de andre går ind med udvidede alliancer. Egentligt minder Ciscos nuværende indsats på området meget om vores Adaptive Infrastructure-lancering for tre til fire år siden," siger han.,

Wall Street Journal skriver også, at Sun gerne ville have set Hewlett-Packard som en mulig opkøber snarere end IBM.

Det virker heller ikke som om, at man i EMC har udelukket at samarbejde med andre parter end Cisco.

"Vi vil stadigvæk i fremtiden samarbejde med andre spillere på markedet," siger Niels Astor, produktchef i EMC Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S