Maskinen overhaler menneskets hjerne


Publiceret d. 27. marts 2009 kl. 10.00 | Antal kommentarer (2)


Annonce:
 
ANNONCE:
 
 
 
En af mine personlige helte, tidligere chefredaktør på Wired Magazine Kevin Kelly, har med vanlig indsigt talt om konsekvenserne af den ekstreme sammenkobling - og jeg kan kun anbefale at lytte med på podcast'en.

Kellys vision om The One Machine svarer lidt til Sun Microsystems' gamle slogan om, at netværket er computeren. Alle processorer på netværket fungerer i stigende grad som én maskine, fordi de alle trækker på hinandens data. Som Kelly ser det, så vil alle vores skærme blive vinduer ind mod den samme, globale sky af informationer.

Kelly har regnet lidt på dimensionerne af Maskinen. Han skønner, at der i øjeblikket er godt en milliard pc'er tilsluttet, at der på nettet er cirka 55 billioner links, at der sendes to millioner mails i sekundet - og vores computere, mobiltelefoner, servere og så videre bruger omkring fem procent af klodens elektricitet.

Antallet af transistorer i nettet er naturligvis enormt. Kevin Kelly sætter tallet løst til en quintillion transistorer - jeg havde aldrig før hørt om en 'quintillion', men det hedder trillion på dansk og er 10 med 17 nuller bagefter. Det er nogenlunde det samme antal neuroner, som findes i et menneskes hjerne.

Fortsættes ...
« forrige side
1 2






Kommentarer - Debatoversigt


Skynet?
1 indlæg

Data i skyen
1 indlæg

Kommentér
Titel:

Ytringer på debatten er afsenders eget ansvar - læs debatreglerne

Forsiden lige nu

Her har du de mest banebrydende håndholdte computere gennem alle tider.
25. maj 2012 kl. 16.04 | læs »

Klumme: Angrebet fra Flashback viser, at Apple nu må tage sikkerheden på Mac alvorligt, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT i sin månedlige klumme
25. maj 2012 kl. 14.30 | læs »

Overblik: Få overblikket over IBM Danmarks store fyringsrunde.
25. maj 2012 kl. 15.30 | (2) | læs »

Landbrugsorganisation er godt sur i skralden over, at landmænd i randområder skal bestille bredbånd hos konkursramt firma.
25. maj 2012 kl. 14.04 | (2) | læs »





 
White papers
Mange it-ledere på topniveau er ikke klar over, hvornår et website kan kaldes web 2.0. Det...

Med dette white paper kan du danne dig et overblik over hvilke CMS-løsninger, der er tilgængelige...

De sociale medier har åbnet for forretningsmuligheder uden fortilfælde. Men prisen er alvorlige...

 


Mest læste seneste uge

Kan gratis sikkerhedssoftware virkelig beskytte din pc? Svaret er ja, hvis du vælger det rette produkt. Læs her en test af de mest pålidelige gratis sikkerhedsprogrammer.

Næsten 200 IBM-ansatte får med få timers varsel sidste arbejdsdag i dag. Ingen var orienteret forud for dagens massefyring, som effektueres øjeblikkeligt.

Flyselskabet SAS har brugt op mod trekvart milliarder kroner og seks år på at udskifte sit bookingsystem. Undervejs har der været flere projekt-udfordringer, som kulminerede en vinternat med en big bang-migrering.

Her er forklaringen på, at IBM Danmark med direktør Lars Mikkelgaard-Jensen i spidsen fyrer 170 medarbejdere.

To danske it-studerende har udviklet et program, der kan suge kundernes CPR-numre ud af teleselskaberne.