Fujitsu: Dansk DIBS-nedbrud skyldes 'pudsig' fejl

Fujitsu-direktør betegner strømafbrydelsen i SAN'et i Fujitsus datacenter som "pudsig." 10 danske kunder var ramt af nedbruddet.

Artikel top billede

Fujitsu-direktør Hans Iakob Estrup er endnu ikke klar til at forklare præcis, hvad der skete i selskabets datacenter i går ved 16-tiden.

Da en strømafbrydelse i Fujitsu hostingcenter mandag eftermiddag satte Skandinaviens største formidler af internet-betalingsløsninger, DIBS Payment Services, og ni andre tunge danske selskaber ud af drift, skyldtes det en pudsig fejl.

Sådan betegner Fujitsus direktør, Hans Iakob Estrup, strømafbrydelsen, uden han dog vil komme nærmere ind på, hvad der nøjagtigt skete i datacentret mandag ved 16-tiden udover, at strømmen røg i datacentrets SAN (storage area network).

"Vi er ved at udarbejde en rapport til blandt andre DIBS om hændelsen, og jeg vil ikke kommentere yderlige på fejlen, før vi har talt med DIBS," siger Hans Iakob Estrup, der understreger, at DIBS var ramt af det mest kritiske nedbrud.

Han forklarer dog, at fejlen opstod maskinelt og alle kunder var oppe og køre igen midt på natten, efter Fujitsu måtte sende adskillige reparatører på overarbejde.

Ønsker ingen garantier

Selv om Fujitsu har back up- og duplikeringsløsninger blev blandt andet DIBS' betalingssystem sat ud af drift i går eftermiddag.

Fujitsu-direktøren ønsker ikke at udstikke garantier for, at fejlen ikke kan opstå igen.

"Men vi taler altså om en pudsig fejl, som vi nu er blevet gjort opmærksom på, og som derfor ikke bør opstå igen," forklarer direktøren, der beklager, at fejlen skete samtidigt med, at back up-systemet blev sat ud af drift.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job