ANNONCE:
Indholdsfortegnelse:
It-mediet Cnet bringer historien om en ny og spændende teknologi fra browser-producenten Opera, der gør det muligt for brugeren at browse med ansigtet.
Det eneste, man har brug for, foruden programmet og computeren, er et webkamera, der kan filme brugerens ansigt. Lukker man venstre øje, går man tilbage, lukker man det højre, går man frem. Rynker man brynene scroller man nedad.
Google på banen igen
Google har i en årrække stået bag en flere opfindsomme løgnehistorier 1. april - og faktisk også en værre drilsk en, der viste sig slet ikke at være en løgnehistorie, selv om Google med fuldt overlæg valgte at breake nyheden 1. april. Den kan du læse her.
I år barsler Google med en nyhed, der ligger i samme spor som Cnets løgn om den ansigts-styrede computer. Google skriver nemlig om verdens første såkaldte "cognitive autoheuristic distributed-intelligence entity, CADIE" (løst oversat: kognitiv selv-lærende distribueret-intelligent væsen - altså en slags følsom computer.)
Angiveligt kan CADIE scanne din hjerne og udføre de handlinger, som du ønsker.
Ifølge en blog-post fra Google er programmet netop blevet lanceret. Ifølge Google kan programmet selv besvare de emails, som du ikke selv gider besvare, ligesom den kan håndtere røde øjne på billeder i Picasa.
Du kan læse mere på Cadies egen hjemmeside eller på Cadies egen YouTube-kanal.
Slut med balladen om Pirate Bay
Computerworld har i det seneste års tid bragt mange artikler om torrent-udbyderen Pirate Bay.
Ifølge TorrentFreak er det imidlertid slut med balladen, i det Warner Brothers køber hele baduljen for et ukendt - men meget stort - beløb på 'mere end' 10 millioner euro.
Fortsættes ...





