Lotus Symphony kan læse dokumenter fra Office 2007

Det kan vise sig at lette en af de største bekymringer hos de, der overvejer at droppe Microsoft Office.

Artikel top billede

Computerworld News Service: IBM har i dag offentliggjort udgivelsen af Lotus Symphony 1.3. Denne opdatering til virksomhedens et år gamle produktivitetspakke gør det for første gang muligt for brugerne at importere filer gemt i standarddokumentformatet fra Microsoft Office 2007, Office Open XML (OOXML) med fil-endelsen .docx.

Denne opdatering placerer nu Symphony på linje med open source-pakken, OpenOffice.org, som IBM's software også er bygget over. OpenOffice.org 3.0 udkom sidste efterår og gør det muligt for sine brugere at importere OOXML-dokumenter.

Men ligesom OpenOffice.org kan Symphony heller ikke gemme dokumenter i det kontroversielle dokumentformat OOXML, som er skabt og offentliggjort af Microsoft og sidste år blev gjort til international standard.

Dette træk fra IBM kan også lette en af de største bekymringer for individer og virksomheder, der overvejer at skifte fra Microsoft Office til gratis eller billige, betalingsversioner af Symphony.

Sidste år meddelte IBM at ville give ubegrænset fjernsupport af op til 20.000 Symphony-brugere for 25.000 dollars - godt 130.000 kroner - om året.

Til sammenligning koster licenser til Microsoft Office til lige så mange brugere over 16 millioner kroner om året før eventuelle rabatter.

Virksomheder, der i forvejen betaler for licenser til Lotus Notes eller Lotus Foundations, som er IBM's serversoftware-pakke til mindre virksomheder, kan få gratis support af Symphony, oplyser IBM.

En talsmand fra IBM afviser at oplyse hvor mange brugere af Symphony, der er i alt.

"Vi oplever fortsat en meget stærk interesse og stor brug blandt virksomheder, der bruger Notes eller Foundations;" oplyser han via e-mail. "En ny undersøgelse blandt Notes-kunder viser, at omkring 25 procent er ved at enten evaluerer eller oprulle Lotus Symphony."

Symphony begrænser på nuværende tidspunkt sine brugere til at gemme i enten Office 2003- eller Office 2000-dokumentformaterne. Men talsmanden oplyser, at muligheden for at gemme i Office 2007-formatet ikke er taget helt af bordet.

"Vi vil fortsætte med at følge efterspørgslen på denne funktion og ud fra denne efterspørgsel reagere efter behov," siger han.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S