Helge Sanders svar til Computerworld om databrud

Artikel top billede

Foto: Torben Klint. (Foto: Torben Klint)

Hvad er Helge Sanders syn på at arbejde for at indføre en lovgivning, der tvinger offentlige og private virksomheder til at offentliggøre brud på datasikkerheden?

- Lige nu er man i EU ved at forhandle om teledirektivpakken herunder om den såkaldte notifikationspligt, som vil betyde, at de ansvarlige ved et evt. brud på persondatasikkerheden skal give besked til f.eks. direkte berørte borgere og relevante myndigheder.

- Den danske holdning er klar. Vi støtter op om en notifikationspligt. Det vil i mine øjne skabe et incitament for teleoperatørerne til at investere i et højere it-sikkerhedsniveau, så risikoen for brud på databeskyttelsen og dermed utilsigtet spredning af personoplysninger minimeres.

- De endelige forhandlinger om teledirektivpakken er endnu ikke helt afsluttet. Jeg finder det mest hensigtsmæssigt at afvente resultatet heraf, før jeg tager stilling til behovet for eventuelle yderligere foranstaltninger.

- Inden for mit eget område har jeg indført en såkaldt notifikationspligt for certifikatudstederen i relation til den digitale signatur. Det betyder, at det skal meddeles, hvis der sker brud på databeskyttelsen med den uheldige følge, at følsomme oplysninger om borgere kan komme i de forkerte hænder.

- Desuden følger det allerede af persondataloven, at berørte personer skal have meddelelse om, at uvedkommende har fået kendskab til personoplysninger om dem.

Tilbage til hovedartikel.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S