Browserproducenter i strid om video i HTML 5

Browserproducenterne kan ikke blive enige om, hvilket video-codec der skal anvendes i HTML 5-standarden. Nu droppes den del af standarden derfor helt.

Artikel top billede

Den næste version af HTML, HTML 5, er så småt begyndt at finde vej ind i webudviklernes hverdag. Allerede nu understøtter flere browsere den kommende standard, og forhåbningerne til HTML 5, der skal muliggøre den næste generation af internetsider, er da også store hos blandt andre Google.

En af de ting, mange finder meget interessant ved HTML 5-protokollen, er muligheden for at afspille lyd- og video-indhold direkte i browseren uden brug af tredjepartsoftware som Adobe Flash eller Microsoft Silverlight. Det sker ved hjælp af de to tags <video> og <audio>.

Men nu meddeler Ian Hickson, der er leder af udarbejdelsen af standarden, at HTML 5 hverken kommer til understøtte Ogg Theora eller H.264 - de to video-codecs, der indtil videre har været bragt på banen.

Apple, der står bag Safari-browseren, har modsat sig, at det bliver Ogg Theora, mens flere af de andre browserproducenter har modsat sig H.264.

"Jeg er modstræbende nået frem til den konklusion, at der ikke er et passende codec, som alle leverandører er villige til at implementere og understøtte," skriver Ian Hickson i en meddelelse.

Splittede browser-producenter

Ian Hickson forklarer, at han derfor har fjernet den del af teksten, hvor det skulle specificeres, hvilke codecs, der understøttes, og i stedet ladet det være ikke-defineret, som det i dag også er tilfældet med for eksempel <img>-tagget.

Problemet med, at man ikke kan blive enige om et bestemt codec er, at indholdsleverandørerne dermed ikke kan anvende <video>-tagget og samtidig regne med, at alle browsere kan afspille det format, man har valgt.

Mens Apple, Google, Opera og Mozilla er splittede i forhold til, om de skal støtte Ogg Theora eller H.264, så har Microsoft indtil videre helt afvist at tage stilling. Det er den situation, der altså nu får Ian Hickson til helt at droppe specificeringen af <video>-tagget.

Han skriver, at situationen er lidt den samme med <audio>, men dog mindre kritisk, fordi der er flere formater at vælge imellem. Derfor vil han indtil videre afvente og se, om der kan opstå enighed på den front.

Store forventninger

HTML 5 skal efterfølge version 4 fra 1997, og formålet med den nye standard er blandt andet bedre at kunne understøtte fremtidens interaktive websider.

Det første udkast til HTML 5-standarden blev frigivet i januar sidste år, efter at der var blevet arbejdet på standarden siden 2004. Men udviklingen af HTML 5 tager tid, og derfor forventes det, at den endelige standard først vil ligge klar i 2012. Herefter skal den testes og evalueres frem til 2022, har HTML 5-editor Ian Hickson tidligere forklaret.

Det betyder dog ikke, at man ikke allerede nu kan anvende mange af de nye muligheder i HTML 5 - blandt andet har man anvendt protokollen til at skabe Google Wave, der lanceres senere på året.

læst Run

Annonce

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S