Microsofts drømmemål - Yahoos selvmål?

ComputerViews: Microsoft-Yahoo-partnerskabet har været længe undervejs og haft mange intriger. Noget tyder dog på, at Steve Ballmer bliver forholdets suveræne vinder.

Artikel top billede

Microsoft-topchef slog koldt vand i blodet. Det sparede muligvis Microsoft for 224 milliader kroner i Yahoo-handlen.

ComputerViews: "Business er sådan et spil, hvor man spiller to gange 45 minutter, og så vinder Microsoft til sidst."

Sådan kunne man med en let omskrivning af fodboldspilleren Gary Linekers legendariske citat opsummere gårsdagens partnerskab mellem Microsoft og Yahoo.

For er der noget, de færreste analytikere i dag er i tvivl om, så er det, at Microsoft ved at indgå aftalen med Yahoo har scoret et sandt drømmemål mod et efterhånden mere og mere modløst og desperat Yahoo-mandskab.

Drømmebryllup blev fornuftsægteskab

For Yahoo er der i hvert fald tale om en nedtur af utrolige dimensioner - både for aktiekursen og mulighederne for at få en tiltrængt kapitalindsprøjtning.

Det, der begyndte som et gigant-bryllup med det hele betalt for Yahoo, er nu endt i et rent fornuftsægteskab, hvor Microsoft ikke betaler mere end allerhøjst nødvendigt for at få det, selskabet har behov for.

Nemlig at få dets nye storsatsning af en søgemaskine, Bing, ud på Yahoos stærkt trafikerede portaler.

Desperation og fatale fejlskøn

Det var ellers Microsoft, der indledte frieriet og var desperate i en grad, så topdog Ballmer var villig til at lægge utrolige 224 milliarder på bordet for at overtage hele Yahoo-imperiet.

Dengang blev det et 'nej' fra daværende Yahoo-topchef Jerry Yang.

Et fatalt nej, skulle det vise sig. Aktiekursen tordnede i bund og aktionærerne var rasende og forlangte hans afgang, hvilket da også kom kort tid efter.

Nu, hvor den første totale fortabelse i den kostbare partner havde lagt sig, fandt Steve Ballmer og Microsoft ud af, at det måske i virkeligheden ikke var det smarteste at overtage rub og stub i Yahoo.

'Har vi mon brug for det hele?,' må de have spurgt sig selv i Redmond.

Konklusionen var et rungende 'nej'.

Nej tak til ægteskabelige problemer

Microsoft byggede i stedet sin egen søgemaskine Bing og var nu mest interesseret i at få den eksponering, Yahoo kunne give den nye Google-konkurrent.

Havde Microsoft overtaget hele Yahoo, ville der unægtelig melde sig flere spørgsmål, udover altså at brænde de flere hundrede milliarder af.

Der ville have været en kæmpe opgave i at integrere de to virksomheder. Tusindvis af ansatte ville skulle omskoles, tilpasses. Kulturerne skulle enes. For ikke at tale om hele den teknologiske del, der også skulle forenes. En kæmpe opgave.

Ved kun at indgå det begrænsede partnerskab holder Microsoft fokus og undgår de enorme logistik-problemer, der typisk kan opstå, når man flytter sammen sådan for alvor.

Som en analytiker lakonisk formulerede det i det amerikanske erhvervsmagasin Forbes: "Microsoft får sin mælk uden at have købt selve koen."

At han kan have ret, bekræftede Yahoo-aktiekursen da også efter aftaleindgåelsen i går. Den faldt nemlig med hele 12 procent.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job