Yahoos Jerry Yang træder tilbage

Jerry Yang satsede højt og tabte med et ordentlig brag. Nu er han færdig som topchef for Yahoo.

Artikel top billede

Smilet er blevet en smule mere anstrengt for Yahoo-stifter Jerry Yang, der efter den seneste tids tumult har valgt at forlade posten som CEO.

Der har i den seneste tid været en del bølgeskvulp om Yahoo, og ikke mindst stifter og topchef, Jerry Yang.

Først afviste han et bud fra Microsoft - for derefter at komme krybende tilbage og bede softwaregiganten byde på ny.

Den slags kovendinger faldt imidlertid ikke i Microsoft-bossen Steve Ballmers smag, der definitivt afviste muligheden for et Yahoo-opkøb. Det løb var kørt, lød det.

Siden har Yahoos aktiekurs været hårdt hårdt medtaget og ramte forleden det laveste niveau i fem år.

Nu ser det så ud til, at manden i orkanens øje, Yahoo-stifter og topchef, Jerry Yang, har fået nok. Han forlader posten som øverste chef, skriver New York Times.

En talsmand fra Yahoo bekræfter Jerry Yangs fratrædelse, der ifølge Yahoo sker i den bedste forståelse. Den har været undervejs et stykke tid.

Bestyrelsesformand: På høje tid Yang træder ned
Også bestyrelsesformand Roy J. Bostock bekræfter forløbet. Yangs afgang er på høje tid, mener han.

"Jerry og bestyrelsen har haft en længerevarende dialog omkring hvornår en afløser skulle findes, og vi er alle enige om, at det nu er det rigtige tidspunkt at foretage overgangen til en ny CEO, der kan tage virksomheden det næste skridt videre," siger han.

Han understreger dog, at Jerry Yang fortsat vil få fremtrædende roller i firmaet, blot altså ikke som øverste chef.

"Vi er dybt taknemmelige for Jerrys mange bidrag som koncernchef igennem de sidste 18 måneder, og vi er glade for, at han påtænker at forblive involveret i Yahoo i en nøglestilling og som medlem af bestyrelsen," lyder det videre.

Glade aktionærer - og Microsoft tilbage i spil

Et af Jerry Yangs største fejltrin var skrinlægningen af Microsoft-opkøbet. En ny chef vil gavne aktionærerne, mener analytikeren Ross Sandler, der har fulgt Yahoo for RBC Capital Markets.

"Det er helt sikkert positivt fra et aktionærsynspunkt. Jerry har ikke just gjort et stjernearbejde efter han tog over fra Terry Semel (den tidligere CEO, red.) sidste år. Ikke alene har han fuldstændigt forklumret Microsoft-handlen, men han har også stået bag dårligt gennemførte omstruktureringer, der næppe har øget hverken kundernes, de ansattes eller bestyrelsens tillid til ham," siger Ross Sandler.

Han påpeger videre, at chefskiftet måske ligefrem kan få Microsoft på opkøbstanker igen, da Steve Ballmer tidligere har udtalt, at Jerry Yang selv ingen rigtig interesse viste for salget til Microsoft.

Med Jerry Yangs fratræden byder Steve Ballmer måske atter Yahoo op til brudevals.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS