EU-kommissær vil slutte fred med Microsoft

Efter at have uddelt dummebøder til Microsoft for i alt næsten ni milliarder kroner, vil EU's kommisær for konkurrence, Neelie Kroes, slutte fred med den amerikanske software-kæmpe.

Artikel top billede

(Foto: © EC /)

EU's kommissær for konkurrence, Neelie Kroes, - eller Steely Neelie som hun kærligt, men frygtsomt, kaldes - vil have ryddet skrivebordet for sager om konkurrenceforvridning, der involverer Microsoft.

Det fortæller hun, til New York Times.

Derved er der noget, der tyder på, at et forlig med softwaregiganten er lige rundt om hjørnet.

På nuværende tidspunkt er Microsoft i kommissionens søgelys på grund af firmaets nyeste styresystem, Windows 7, hvor flere browser-producenter anklager Microsoft for ikke at give brugerne et reelt alternativ til Microsofts egen browser, Internet Explorer.

Det er den sag, den hollandske kommissær er ivrig efter at få ryddet af bordet.

"Det ville være dejligt, hvis vi kunne få afsluttet den sag," siger Neelie Kroes til New York Times.

Microsoft har i første omgang forsøgt at imødegå EU-sanktioner ved at gøre det lettere for brugeren selv at vælge hvilken internetbrowser, der skal være standard på computeren.

Rent skrivebord til efterfølger

Udtalelsen kommer to måneder før den hollandske konkurrencekommissær efter al sandsynlighed forlader den betydningsfulde post i kommissionen.

Neelie Kroes periode som kommissær udløber om to måneder, og eftersom Holland i mellemtiden har skiftet regering, er der ikke den store sandsynlighed for, at hun bliver på posten.

Udover Microsoft-sagen har kommissæren udtalt, at hun ønsker at få lukket flere andre sager, der fylder i bunkerne på skrivebordet - blandt andet en sag, der involverer tele- og elektronikproducenten Qualcomm.

"Jo mindre, der er tilbage, jo bedre," siger hun.

Flere sager i bagagen

Udover den nærværende sag om internetbrowsere i Windows 7 har Microsoft flere gange tidligere været indklaget for EU-Kommissionen i forbindelse med monopolmisbrug.

Det skete blandt andet i 2004, hvor firmaet blev tilkendt en bøde på 3,7 milliarder kroner for at overtræde EU's konkurrenceregler.

Den gang handlede det blandt andet om Windows Media Player, som Microsoft fik påbud om at markedsføre uafhængigt af Windows.

Dommen, der blev anket, blev siden stadfæstet i 2007.

I 2008 kvitterede EU med endnu en bøde til Microsoft for ikke at leve op til den tidligere monopoldom.

Denne gang lød bøden på 6,8 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S