Microsoft vil inkludere andre browsere i Windows 7

Efter massivt pres fra EU indvilger Microsoft i at indbygge rivaliserende browser-muligheder i Windows 7. Se Microsofts argumenter for det opsigtsvækkende tiltag her.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft tilbyder at bygge en vifte af valgmuligheder inden for web-browsere ind i det kommende styresystem, Windows 7.

Det sker for at berolige konkurrence-myndighederne i EU.

Microsoft foreslår at inkludere en liste med valgmuligheder i Windows 7, hvorfra brugeren selv kan vælge den ønskede web-browser.

Det vil gøre det nemt for Windows 7-brugerne at installere browser-alternativer til Microsofts Internet Explorer, der ellers har været det automatiske valg for Windows-brugere.

Samtidig vil også pc-producenter nemt kunne installere rivaliserende browsere i pc'er og slå Internet Explorer fra.

EU: Godt træk
"Kommissionen hylder dette tiltag og vil nu kigge nærmere på dens praktiske effekt, når det handler om at sikre ægte valgmulighed for brugerne," lyder det i en kommentar fra EU-Kommissionen.

Microsofts initiativ kommer efter, at EU i januar indledte en sag mod Microsofts praksis med at binde Internet Explorer sammen med Windows. Det mente EU-Kommissionen kunne være i strid med gældende konkurrence-lovgivning.

I sommeren meddelte EU, at Microsofts beslutning om helt at adskille Internet Explorer fra Windows muligvis ikke var dækkende, når det gælder om at sikre fuld konkurrence.

Efter denne advarsel meddelte Microsoft, at selskabet ville lancere en version af Windows 7 i Europa helt uden webbrowser for at sikre, at selskabets praksis var i overenstemmelse med gældende lov.

Denne version, Windows 7 E, vil fortsat blive lanceret, indtil der er kommet endelig melding fra EU om, hvorvidt dette nye initiativ bliver accepteret eller ej, meddeler Microsoft.

Vil også levere hemmelig data

Microsoft tilbyder også EU-Kommissionen at levere data, der skal sikre bedre interoperatibilitet mellem Windows, Windows Server og tredjepart-produkter. EU-Kommissionen er ligeledes nu gået i gang med at gennemgå dette tilbud.

Ifølge Microsoft vedrører denne interoperatibilitet også Office, Exchange og SharePoint.

"Som forslaget om Internet Explorer betyder de interoperatibilitets-forslag, som vi har stillet, markante forandringer," lyder det fra Microsoft.

Microsoft vil offentliggøre forslagene til EU i fuld længde på selskabet website "så snart som muligt," hedder det.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job