Årets CIO bliver chefredaktør på Computerworld

I næste nummer af Computerworld bliver it-direktør Michael Steen Hansen fra Region Sjælland chefredaktør for Computerworld - for en enkelt udgave.

Artikel top billede

Foto: Mikael Rieck (Foto: Foto: Mikael Rieck)

Næste uges udgave af Computerworld bliver noget anderledes, end den plejer.

Jeg overlader nemlig hovedparten af chefredaktøropgaverne på avisproduktionen til it-direktør Michael Steen Hansen fra Region Sjælland, som i foråret blev kåret som Årets CIO i den konkurrence, som Computerworld arrangerer sammen med IDC og SAS Institute.

Formålet med denne gæsteoptræden er at give landets dygtigste it-chef en mulighed for at bruge sin indsigt og viden til at sætte en dagsorden for Computerworlds læsere.

Det er en dagsorden, der kan skabe debat eller virke oplysende, præcis som det altid er tilfældet med Computerworld.

Men fordi det er Årets CIO, der sætter den, så er den forhåbentlig anderledes, provokerende eller bare på et helt andet niveau, end det vi er vant til at have på redaktionen.

Nu bliver Computerworlds trykte udgaver ikke bare produceret fra uge til uge. Der foregår en løbende langtidsplanlægning.

Så Michael Steen Hansen har længe været involveret i at planlægge og sætte artikelproduktion i gang sammen med redaktionen.

Og i de kommende dage skal der prioriteres, laves forside og ikke mindst skrives leder, så Computerworld nummer 37 2009, der udkommer 4. december, bliver produceret med Michael Steen Hansen i spidsen.

En spændende profil

Den avis glæder jeg mig selv meget til at læse. For Michael Steen Hansen er en meget spændende profil i it-Danmark.

"Michael Steen Hansen er en af de it-chefer, der igennem de seneste par år har opnået ganske betydende resultater i den offentlige sektor - en sektor, der i øvrigt er karakteriseret af meget begrænsede midler, politisk styring og store strukturelle ændringer," sagde IDC's direktør Per Andersen om grunden til at kåre Michael Steen Hansen som årets CIO.

"It i Region Sjælland er på kort tid blevet bragt fra at være underudviklet til en professionel service-organisation," sagde Per Andersen og understregede, at Michael Steen Hansens personlighed også har spillet ind.

"Som person brænder Michael for at gøre it til et nyttigt værktøj. Men ikke for teknologiens skyld. Hans ledestjerne er at skabe de bedst mulige services for borgerne i regionen."

Det engagement har Michael Steen Hansen allerede mere end bevist på de møder med redaktionen, hvor jeg har deltaget.

Og det er netop engagementet hos en talentfuld it-chef, som gerne skulle gennemsyre næste uges Computerworld.

Samtidig er det forhåbentlig begyndelsen på en tradition, hvor Årets CIO gæsteoptræder som chefredaktør på årets sidste ordinære udgave af Computerworld.

Med venlig hilsen

Jan Horsager, ansvarshavende chefredaktør, Computerworld.

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg