Artikel top billede

Nominerede til Årets CIO 2009 fra venstre: Michael Steen Hansen (Region Sjælland), Anders Brøns Petersen (Novozymes), Michael Vasa Skånstrøm (Lundbeck), Lars Fruergaard Jørgensen (Novo Nordisk) og Torben Bonde (Vestas). Foto: Torben Klint, Hans Juhl m.fl.

Årets CIO: Her er Danmarks fem bedste it-chefer

Årets CIO 2009: Fem meget kompetente it-direktører deltager i årets finale om at blive årets bedste it-chef. Kåringen finder sted mandag. Her kan du læse om de fem nominerede.

Fire store danske erhvervsvirksomheder og en enkelt offentlig spydspid er repræsenteret i opløbet om at levere Danmarks bedste CIO i 2009.

I den seneste uge har Computerworld præsenteret de fem nominerede og spurgt dem om deres bedrifter, målsætninger og udfordringer.

Og der er stor forskel på at konsolidere it-understøttelsen af Region Sjælland, som har været Michael Steen Hansens opgave, til at forberede sig på enorm vækst, som er jobbeskrivelsen for Lars Fruergaard Jørgensen hos Novo Nordisk.

En lignende udfordring ligger hos Vestas' CIO Torben Bonde, som har været CIO i en omvæltningstid, hvor Torben Bondes it-afdeling nærmest er eksploderet og gået fra 10 til 600 mand på 10 år.

Blandede erfaringer

Opgaverne er altså meget forskellige - og det er de erfaringer, som de fem top-it-chefer giver videre også.

For eksempel er Novozymes' CIO Anders Brøns Petersen ikke i tvivl om, at hans bedste beslutning i det seneste år var at oprette et it-servicecenter i Indien, mens hans kollega hos Novo Nordisk peger på en serviceaftale, som det mest positive og Michael Steen Hansen fra Region Sjælland peger på et målrettet governance-arbejde, som det bedste sats.

Du kan læse portrætter af de fem konkurrenter her:

Anders Brøns Petersen, Novozymes.

Torben Bonde, Vestas.

Michael Steen Hansen, Region Sjælland.

Lars Fruergaard Jørgensen, Novo Nordisk.

Michael Vasa Skånstrøm, Lundbeck.

Vinderen af Årets CIO 2009 bliver offentliggjort mandag aften.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere