Vi siger nej til solid state diske

Selv om solid state diske (SSD) efterhånden har været på markedet i nogle år, er det forsat den traditionelle harddisk, der er standard i langt de fleste computere. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Det er efterhånden tre år siden, at de første artikler om solid state diske begyndte at dukke op på cw.dk.

Dengang lød en overskift blandt andet Solid State Disk vil fortrænge harddisken.

De flash-baserede SSD-enheder er dog fortsat henvist til en klar andenplads, hvis man kaster et blik på juletilbudene i diverse pc- og mac-forretninger.

Det er fortsat den traditionelle harddisk, der dominerer.

"En forklaring er, at flash-diskene stadig er relativt dyre, hvis man sammenligner med, hvor meget kapacitet, der er på dem. Prisen per gigabyte er stadig for høj," lyder det fra IDC-analytiker Anders Elbak.

Dyre - men ikke plads til video, billeder og lyd

Et eksempel er en MacBook Pro med 13 tommer, 2 GB RAM og en traditionel harddisk på 160 GB, der i alt koster 8.899 kroner.

Hvis man erstatter harddisken med en SSD på 128 GB, koster computeren pludselig 11.819 kroner, altså næsten 3.000 kroner mere for en mindre disk.

Et kig i prisdatabaserne viser, at man ganske vist kan få en 128 GD SSD-disk noget billigere hos andre producenter, men der er fortsat tale om en markant højere pris end på en traditionel harddisk.

"I det hele taget er det et problem, at de har så lav kapacitet, for mange fylder deres pc op med musik, billeder og film, og så er de simpelthen for små, medmindre man vil op og betale en bondegård for det," siger Anders Elbak.

Flash-diskene er teknologisk overlegne

Blandt de mange fordele ved SSD frem for HDD finder man, at computeren får en hurtigere opstartstid, at programmer og data indlæses hurtigere, og at du får en mere robust disk, fordi der ikke er nogen bevægelige dele på en SSD.

De fleste analytikere regner da også stadig med, at SSD før eller siden vil vippe den mekaniske harddisk af pinden, og den flash-baserede hukommelse ligger da også på en ottendeplads på Gartners liste over de vigtigste teknologier for 2010.

At nye styresystemer som Windows 7 er designet med SSD for øje, er med til at bekræfte forventningerne.

Indtil videre er det mest inden for servere og datacentre, at SSD-hukommelsen vinder frem, fordi denne form for hukommelse både kan hjælpe med at mindske strømforbruget og forbedre ydeevnen. Det er ikke mindst det grønne aspekt, der har været et salgsparameter i den seneste tid.

Harddisken overlever

Alligevel tror Anders Elbak ikke, at SSD vil vælte den gammeldags harddisk af pinden i den nærmeste fremtid. Han peger på, at det blandt andet er svært at sælge SSD'erne til forbrugeren.

"Det er let at forklare, at en harddisk er bedre end en anden, fordi den er dobbelt så stor, men det er svært at forklare, at du får en disk, der kun er en tredjedel så stor, og som du så til gengæld skal betale det tredobbelte for," siger Anders Elbak.

IDC vurderede i 2007, at verdensmarkedet for SSD'er omsatte for omkring 400 millioner dollars, og at omsætningen ville vokse med 70 procent om året fra 2007 til 2012.

Det betyder dog ikke, at den traditionelle harddisk er ved at uddø, for samtidig har analysehuset konkluderet, at salget af traditionelle harddiske fortsætter med at stige.

Anders Elbak vurderer da også, at harddisken endnu har en del år på bagen.

"Jeg tror, at harddisken vil klare sig ganske godt i flere år endnu. Jeg tror ikke, at vi om to-tre år har SSD som standard i de helt almindelige bærbare," siger Anders Elbak og peger på, at flash-diskene primært vil blive anvendt på små netbooks og high-end-bærbare.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S