Skatterådet: Multimedieskat bliver uden tv-dækning

På et møde tidligere i dag konkluderede Skatterådet, at multimediebeskatningen ikke kommer til at omfatte tv. Det ærgrer TDC.

Artikel top billede

I det ny år bliver danskerne beskattet af 3.000 kroner, hvis de får en computer, telefon eller bredbåndsforbindelse til hjemmebrug af arbejdsgiveren.

Derfor er det en fordel at presse flere produkter ned i en hjemmearbejdsplads-ordning, da beskatningen alligevel er den samme uanset den samlede værdi af arbejdsredskaberne.

Tv inkluderet i medarbejderbredbånd har derfor været nævnt som en mulighed for at få mest ud af den nye beskatning.

I bemærkningerne til lovforslaget er der også åbnet for, at tv kan indgå i bredbåndsabonnementer omfattet af multimediebeskatningen, hvis ydelsen "ikke kan udskilles og må anses for sædvanlig".

Men multimediebeskatningen omfatter ikke tv. Det fastslår Skatterådets formand, Lida Hulgaard.

"Man kan ikke putte tv-pakker ind i sådan nogle bundlede pakker under multimediebeskatningen. Tv-delen vil blive beskattet særskilt," siger hun til Computerworld.

Den konklusion nåede Skatterådet frem til på et møde tidligere på dagen.

Tv endnu ikke sædvanligt

Det afgørende argument, der udelukker tv-delen fra multimediebeskatningen, er ifølge Lida Hulgaard, at tv som en del af et bredbåndsabonnement ikke kan ses som sædvanligt.

"Vi må sige, at med den tekniske standard vi har i dag, så er det ikke så sædvanligt, at vi ville synes, at det skulle være med i en multimediebeskatning," siger Lida Hulgaard.

Hun tilføjer, at det også har vist sig muligt at udskille tv fra bredbåndsprodukter. Her fremhæver hun, at udbyderne tilbyder bredbåndsprodukter med og uden tv.

"Nogle af de der udbydere har også en duo-model eller -pakke, hvor du kun lægger telefon og internet og ikke tv ind i det, så man har faktisk valget mellem det ene og andet. Og der er også en prisforskel, og den, mener vi, er et personalegode, der ligger ud over multimediebeskatningen," forklarer Lida Hulgaard.

Ærgrelse hos TDC

TDC er netop et af de selskaber, der har lanceret hjemmearbejdsplads-produkter uden og med tv-delen. Det er henholdsvis sket under navnene HomeDuo Work og HomeTrio Work, hvoraf sidstnævnte har en tv-grundpakke inkluderet. Den grundpakke bliver altså ikke omfattet af multimediebeskatningen fra næste år.

Teleselskabets chef for public affairs, Anders Thomsen, ærgrer sig over dagens beslutning i Skatterådet.

"Vi havde jo håbet, at man kunne konkludere, at denne her tv-grundpakke kunne blive dækket af multimedieskatten. Det har man ikke gjort i dag, men der forventer vi så, at det kigger man på igen inden for forholdsvis få år, fordi markedsudviklingen helt sikkert går den vej," siger Anders Thomsen.

Han henviser til, at Skatterådet har afvist tv som omfattet af multimediebeskatningen, fordi tv ikke er en sædvanlig ydelse, der indgår i bredbåndsabonnementer. Men det bliver det i fremtiden, vurderer han.

Tidligere har Anders Thomsen over for Computerworld henvist til den markedsudvikling, der er sket i Frankrig, hvor tv er en almen ydelse sammen med bredbåndsforbindelser.

Lida Hulgaard erkender, at sædvanlig er et elastisk begreb, og at tv som omfattet af multimedieskatten derfor igen kan komme på dagsordenen.

"Udviklingen går jo meget hurtigt på det her område, og vi må så tilpasse os udviklingen, og ja, det kan meget let betyde, at vi om ikke så lang tid kommer til at tage stilling til det igen, og så må vi se, hvad udviklingen har ført med sig," siger hun.

Konkurrencen også til diskussion

Telias juridiske direktør, Jens Ottosen-Støtt, mener, at begrundelsen fra Skatterådet er "dum", fordi den beror sig på det elastiske begreb sædvanlig. Men han ser det som rigtigt, at tv ikke skal indgå.

"Det har jo aldrig nogensinde været meningen, at man skulle kunne lokke frit tv ned under det (som omfattet, red.). Det har jo altid haft sine egne bestemmelser, så jeg synes, at beslutningen er rigtig set fra en juridisk synsvinkel," siger Jens Ottosen-Støtt.

Computerworld har tidligere skrevet, at Boxer, der udbyder tv via det luftbårne sendenet, fandt det konkurrenceforvridende, hvis tv via bredbånd blev tilgodeset. Lida Hulgaard fortæller, at de ikke har taget konkret stilling til Boxer, men konkurrencen har været vendt.

"Der ligger nok også lidt det i det, at det er konkurrenceforvridende for dem, der ikke leverer tv-signaler via bredbånd," siger hun.

Dagens beslutning i Skatterådet betyder, at teleselskaberne nu to uger før lovens ikrafttrædelse får et klart - men måske tidsbegrænset - svar. Teleselskaberne har tidligere kritiseret, at det er utilfredsstillende at få så sent et svar.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job