Bankdata: Med sikkerheden i højsædet

Sikkerheden på ikke mindst de mobile enheder spiller en væsentlig rolle for Rasmus Sørensen, Bankdata. Se her, hvordan Bankdata administrerer sin sikkerhed.

Artikel top billede

Læs også: Disse teknologi-trends skal du holde øje med i 2010.

Sikkerheden på mobile enheder optager Rasmus Sørensen, underdirektør med ansvar for it hos Bankdata.

Selskabet er et bankejet udviklingsselskab, som driver og udvikler it for Sydbank og 13 andre mindre pengeinstitutter.

"Vi har en mobility-løsning, som skal kunne replikere mail, kalender, opgaver og den slags alle steder 24 timer i døgnet på en sikker måde," siger Rasmus Sørensen.

Sikkerhed er et nøgleelement

Han understreger, at sikkerhed er et nøgleelement i netop sådan en løsning, når der er tale om systemer, der i princippet er koblet op til bankernes systemer.

"Sikkerhed er meget vigtigt for os og for vores kunder i bankerne," siger Rasmus Sørensen.

Han tilføjer, at Bankdata nu bruger et system fra danske Excitor, som både administrerer mobiltelefoner og SIM-kort og sletter data på telefonen, hvis SIM-kortet fjernes.

Nummer to på årets liste optager Rasmus Sørensen fra Bankdata meget, for it-virksomheden, der leverer it-understøttelse ud af huset, skal være med på den nyeste udvikling.

"Det handler om at øge kvaliteten i arbejdet. Vi er en af de virksomheder, som fokuserer på fuld integration af vores mobile løsninger," siger Rasmus Sørensen.

Skal kunne flytte rundt

Ud over løsningen til mobiltelefoner drejer det sig om at kunne flytte rundt på medarbejderens arbejdsmiljø uafhængig af, hvor medarbejderen er.

"Vi har mobile arbejdspladser, så ligegyldigt hvor man er, kan man koble op til arbejdspladsen. Det gør vi med en Citrix-løsning," siger Rasmus Sørensen.

De teknologiske muligheder er efterhånden ved at være så store, at Bankdata faktisk holder lidt igen.

"Noget af det, vi diskuterer, er for eksempel, om man skal kunne tilgå en bankapplikation uden for bankens åbningstid eller hjemmefra. Det er jo et sikkerhedsspørgsmål, men mulighederne er der," konstaterer Rasmus Sørensen.

Læs også om Topdanmarks syn på de vigtgste trends.

Derfor er gevinsten så åbenlys

Bankdata og de banker, som virksomheden servicerer, har allerede haft stor glæde af de mere fleksible it-systemer.

Tilfredse medarbejdere

"Der er ingen tvivl om, at vi får noget ud af det. Vi får tilfredse medarbejdere, der kan arbejde med den nødvendige fleksibilitet, og det er også godt i forhold til hjemmearbejdspladser. Det giver stor medarbejdertilfredshed," understreger Rasmus Sørensen.

Hos Bankdata i Fredericia er Rasmus Sørensen også en ivrig fortaler for virtualisering.

Faktisk mener han, at Bankdata nærmest har overhalet den grønne bølge indenom med virtualisering allerede for fem år siden.

I dag arbejder Bankdata med virtuelle desktoppe, og ifølge Rasmus Sørensen er der en meget stor fordel ved virtuelle maskiner.

"Det er meget lettere at stille op. Du behøver ikke have en it-mand ud for at sætte et stik i en stikkontakt," siger Rasmus Sørensen.

Generationsskifte

Han fortæller, at Bankdata dog stadig forsøger at få endnu mere ud af virtualisering, og lige for tiden er virksomheden midt i et generationsskifte i forhold til den Citrix-platform, som Bankdata kører.

"Ud over øget driftsstabilitet regner vi med at få nye teknologiske muligheder," siger han.

Han forklarer, at den nye platform blandt andet skal gøre det muligt at streame applikationer:

Det betyder, at man kan køre for eksempel to versioner af Word samtidig. Men der er stadig problemer i forhold til de virtuelle miljøer, understreger Rasmus Sørensen.

Et af dem er manglende understøttelse af streamet video. Måske kan det være med til at sikre virtualisering en plads på næste års liste også.

Det er i hvert fald IDC's konklusion.

Analysehuset har i år vurderet, at der kan virtualiseres omkring tre gange så mange servere, som i dag.

Læs også om Topdanmarks syn på de vigtgste trends.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S