Sådan rammer IE-browservalget din netbank

Browservalget i Internet Explorer kan få konsekvenser for adgangen til din netbank. Om få måneder burde det dog ikke være et problem, bedyrer landets to største banker.

Artikel top billede

Skal.

Skal ikke.

Skrivebordsvalget om udskiftning eller beslutningen om at beholde Microsoft-browseren, Internet Explorer, er et aktuelt tema for alle Windows-danskere.

Det skyldes, at de meget snart vil blive stillet over for valget mellem 12 mere eller mindre kendte browsere som et led i et forlig mellem EU og Microsoft om mere fri konkurrence på browsermarkedet.

For de 3,5 millioner danskere, der benytter netbank, kan browservalget potentielt betyde, at de må vinke farvel til netbanken og sige hej til en tur i køen i den lokale filial. For det er ikke alle browsere, som netbankerne understøtter - og endnu færre, som de supporterer.

"Vi overvåger konstant markedet, og når en browser overstiger en tre procent markedsandel, så skal vores kunder kunne benytte den pågældende browser til at logge på netbanken," siger Claus Hjort Bjerre, der sidder som ansvarlig for Danske Banks netbank.

Han fortæller, at Danske Bank på den konto for nylig er gået i gang med at understøtte Google-browseren Chrome, som har sneget sig op på tre procent, lige som det eksempelvis er tilfældet med Internet Explorer (cirka 80 procent markedsandel jævnfør FDIM's browserstatistik), Firefox (knap 12 procent markedsandel) og Safari-browseren (omkring 4,5 procent markedsandel).

Browser-valg mister betydning

Hos Danske Bank understøtter man browsere, der har indbygget Java Virtual Machine (JVM) til log-in'et og XHTML-standarden, når brugere på den såkaldte e-secure key-løsning skal logge ind.

Men til sommer vil browservalget ifølge Claus Hjort Bjerre være stort set ligegyldigt, fordi der ruller de danske netbanker DanID-løsningen ud.

"Til den tid burde vi egentlig stå i en situation, hvor sikkerheden er ret uafhængig af, hvilken browser kunderne benytter sig af," forklarer Claus Hjort Bjerre.

Den situation nikker risc manager for Nordeas netbank i Danmark, Philippe Roy, genkendende til.

99,9 procent uden problemer

Men indtil DanID-løsningen er på plads, er der dog heller ingen panik hos Nordea over danskernes kommende browservalg, selv om der er flere ukendte anretninger på browser-menukortet med 12 forskellige browsere.

"Vi understøtter stort set alle browsere og yder support på de største som Internet Explorer, Firefox og oftest også Safari på Windows," forklarer den sikkerhedsansvarlig for Nordeas netbank, Philippe Roy.

Han forklarer, at der er enkelte funktioner som eksempelvis "Budget-lægning", der ikke fungerer optimalt på andre browsere end Internet Explorer.

Men det problem vil givetvis være en saga blot til sommer, når de danske netbanker indfører DanID-systemet.

"Jeg kan naturligvis ikke garantere, at DanID virker på de allermest eksotiske browsere, men for 99,9 procents vedkommende vil de ikke opleve problemer med de største browsere," lyder det fra Philippe Roy.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S