Derfor vælger Microsoft både Silverlight og HTML5

Silverlight til Windows Phone 7 og HTML5 til Internet Explorer 9. Microsoft satser på to heste. Læs om beslutningsprocessen bag de valg.

Artikel top billede

Første dag på Mix10-konferencen viste blandt andet imponerende video og grafik på Windows Phone 7.

Andendagen af Mix10-konferencen viste imponerende video og grafik i den kommende Internet Explorer 9.

Windows Phone 7 anvender Silverlight til video og grafik-håndtering, mens Internet Explorer 9 anvender HTML 5.

Så Phone 7 og Internet Explorer anvender forskellige teknologier til at vise grafik og video på en imponerende måde.

Er det et problem?

Vil HTML5 overflødiggøre Silverlight og Flash?

Ikke nødvendigvis, men spørgsmålet om, hvorvidt HTML 5 vil overflødiggøre Silverlight og Flash har cirkuleret i lang tid på nettet.

Hvorfor det?

Rationalet bag HTML5-standarden er blandt andet at skabe en webstandard, der kan håndtere web-elementer som i dag kræver installation af plugins som Flash eller Silverlight.

En af medforfatterne af HTML5-specifikationen, Ian Hickson, har sagt, at et af målene med HTML5 er at få internetteknologi til at bevæge sig væk fra leverandør-relaterede standarder som Flash, Silverlight og JavaFX.

"De er enkeltleverandør-løsninger, der ikke rigtigt passer til Web-platformen," har Ian Hickson udtalt.

"Det er altid et problem, når man er afhængig af en leverandør - hvad sker der, hvis leverandøren beslutter at opgive videreudvikling af det produkt, som du anvender?
Hvad hvis de begynder at opkræve gebyrer? Med en åben platform er der ikke den slags risici, da der er ægte konkurrence, mange leverandører og en åben standard, som alle kan implementere," udtalte Ian Hickson til Infoworld.

Ian Hickson er fra Google, mens hans medforfatter, David Hyatt, er fra Apple.

Microsoft: Det er komplementære teknologier

Spørgsmålet om HTML 5 kontra Silverlight dukker derfor op igen med Microsofts HTML 5-annoncering for Internet Explorer 9 og Silverlight for Windows Phone 7.

Windows Phone 7 vil ifølge Larry Lieberman, senior product manager for Mobile Developer Experience, indeholde en Internet Explorer 7 med visse elementer fra Internet Explorer 8. På et tidspunkt vil Internet Explorer 9 blive standard på Windows Phone 7 og dermed have to måder at vise grafik og video.

Det er dog ikke et problem; tværtimod, mener Microsoft.

Udviklere vil have valgmuligheder

"Fundamentalt set vil udviklere have valgmuligheder.
Silverlight har fra starten lagt sig fast på en førsteklasses håndtering af multimedie med ting som indholdsbeskyttelse og smooth streaming, der er tilpasning af streaming til bitrate. Det giver meget god værdi på mobilområdet, hvor du kan have lav båndbredde.

Derudover er der mulighed for fastforward, slowmotion og lignende. HTML 5 er meget mere simpel. Så der er afgjort plads til begge teknologier. Microsoft har en pligt over for vores udviklere om at understøtte begge på den bedste måde," siger Brian Goldfarb, direktør for 'developer and user experience platforms' hos Microsoft.

Dean Hachamovitch, der har ansvaret for udviklingen af Internet Explorer 9, afviser også, at der er en konflikt ved at Microsoft støtter både Silverlight og HTML 5.

"Jeg ser HTML 5 og Silverlight som komplementære teknologier," siger Dean Hachamovitch og peger på, at HTML 5 stadig er en standard, der er under opbygning.

HTML 5 forventes først klar i 2012. Derefter skal den evalueres og testes, hvilket betyder, at den først forventes endelig færdig i 2022.

Ingen intern Microsoft-strid

"Udviklere vælger den teknologi, der passer dem bedst. De udviklere, der i dag ønsker at anvende den helt samme kode på tværs af platforme, anvender plugins. HTML 5 har en masse løfterige muligheder. Branchen arbejder på at få opfyldt de løfter," siger Dean Hachamovitch.

Han siger dog også, at Microsoft ikke forventer nogle radikale ændringer i HTML 5-specifikationen, som den ser ud nu. Har man brug for mere, end hvad HTML 5 tilbyder, så er der mulighed for at anvende Silverlight som plugin til Internet Explorer.

Dean Hachamovitch afviser også med et smil, at der er en intern konkurrence i Microsoft mellem HTML 5-folk og Silverlight-folk:

"Når jeg ser Scott (Guthrie, leder af .Net udvikler divisionen og dermed ansvarlig for Silverlight, red.), så hilser vi pænt på hinanden."

Læs om udviklingen af Windows Phone 7 i næste uges Computerworld-avis.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos