Chokerende ringe samarbejde om it-sikkerhed

EU og NATO samarbejder slet ikke nok om at styrke forsvaret mod cyber-angreb, lyder konklusionen i en længere rapport om it-sikkerhed.

Artikel top billede

En ny rapport fra det britiske Overhus sætter store spørgsmålstegn ved it-sikkerhedsniveauet i EU.

I rapporten (PDF), der bærer titlen "Protecting Europe against large-scale cyber-attacks", kan man blandt andet læse, at den globale afhængighed af internettet betyder, at individuelle lande og grupper af lande kan blive hårdt ramt af eventuelle angreb.

"EU-medlemslandenes infrastrukturer er meget afhængige af hinanden, men der er stor forskel på sikkerhedsniveauerne i de forskellige medlemslande og endnu mere i forhold til deres forsvarsniveau. Udviklingen af forsvar mod cyber-angreb bør prioriteres alle medlems-lande," hedder det blandt andet i rapporten.

Med udgangspunkt i de angreb, som tidligere har været rettet mod Estland, undersøger den nedsatte komité i den 166 sider lange rapport det aktuelle trusselbillede - og forsvaret imod eventuelle angreb.

EU og NATO samarbejder ikke

Netop Estlands hovedstad, Talinn, bliver hjemsted for et nyt NATO-center, hvor forsvars-alliancen skal studere og udvikle forsvarsmekanismer til brug i cyber-krige.

Men selvom NATO-centeret altså er placeret inden for EU, er der ifølge rapporten stort set intet sikkerhedssamarbejde mellem de to organisationer.

"Komiteen var chokeret over det manglende samarbejde mellem EU og NATO og anbefaler, at de med det samme udvikler deres holdning til samarbejde. Præcis som med andre aspekter af civil beskyttelse, er der afgørende overlap mellem EU's og NATO's rolle i forhold til cyber-angreb, og samarbejde mellem dem bør i højere grad formaliseres," lyder en konklusion.

"EU og NATO har ens interesser i forsvaret mod cyber-angreb og arbejder på samme made, men alligevel er der stort set ingen kommunikation mellem dem. Der bør være samarbejde frem for dobbeltarbejde," udtaler formanden for den nedsatte komite i Overhuset, Lord Jopling.

Stadig for mange huller i forsvaret

Det fremhæves samtidig, at der også er brug for et tættere samarbejde med andre store, internationale spillere - eksempelvis USA, Rusland og Kina - hvis man skal kunne skabe et mere robust forsvar imod cyber-angreb.

Computerworld har tidligere talt med daværende forsvarsminister Søren Gade om cyberkrig-truslen her i Danmark.

Dengang ]udtalte han, at det blandt andet er NATO's, PET's og politiets opgave at sikre Danmark mod eventuelle angreb.

Sidste sommer var USA og Sydkorea under massive DDoS-angreb (distributed denial of service), hvilket i USA blandt andet resulterede i nedbrud hos det amerikanske finansministerium, Secret Service, Det Hvide Hus, forsvarsministeriet, New York Stock Exchange og Nasdaq.

I kølvandet på disse angreb konkluderede en amerikansk rapport, at selvom skaderne var begrænsede, så er det vigtigt, at blandt andre USA hurtigt får styrket sit it-sikkerheds-forsvar.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos