Estland under cyber-angreb fra Rusland

Heftige hacker-angreb på hjemmesider fra politiske partier og medievirksomheder i Estland har trukket EU og NATO med ind i opklaringen af de mystiske angreb. Det er endnu usikkert, hvem der står bag skaderne, som indtil nu løbet op i over 100 millioner kroner.

I tre uger har Estland været under heftig beskydning over nettet, hvor estiske hjemmesider falder på stribe.

Ifølge den estiske regering kommer cyber-angrebene fra russiske servere, hvor omkring en million computere har været i brug til at ramme det lille baltiske land på hjemmesider tilhørende regeringen, politiske partier, tre af de største nyhedsselskaber, Estlands to største banker og kommunikationsfirmaer.

Det skriver engelske The Guardian.

Estland og Rusland er i den værste diplomatiske krise siden opløsningen af Sovjetunionen, hvilket kulminerede for tre uger siden med estisk nedtagning af en russisk statue fra anden verdenskrig.

Derfor faldt mistanken først på en cyber-krigserklæring fra myndighederne i Rusland, hvilket fik NATO til at sende sikkerhedseksperter til Estland.

Men nu erkender den ansvarlige for forsvaret af de estiske hjemmesider, Hillar Aarelaid, at der også har været unormalt højt besøg på de estiske hjemmesider fra USA, Canada, Brasilien og en andre lande.

Rusland afviser angreb

Rusland har fredag afvist alle påstande om at angribe lillebroderen mod vest, og de estiske myndigheder efterforsker stadig, hvor attentaterne kommer fra.

Ifølge myndighederne har angrebene koster omkring en million kroner eller mere.

Angreb i tre bølger

Angrebene, der rammer hjemmesiderne og får dem til at gå ned, er kommet i tre bølger over de seneste par uger. På grund af de strategiske mål er både NATO og ikke mindst EU blevet trukket med ind i opklaringen.

Angrebene minder om dem Danmark kom ud for i forbindelse med Muhammed-krisen, hvor flere "denial of service" angreb ramte danske online-medier, der havde publiceret tegninger med profeten.

Også amerikanske medier har været ude for heftige angreb i forbindelse med landets invasion i Irak.

Dog betegnes offensiven mod de estiske myndigheder, som de værste verden endnu har set.

Læses lige nu

    Annonce

    Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på AI inden for forskning

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,