DDoS-angreb mod Sydkorea og USA brager videre

Det oversvømmelses-angreb, der i weekenden blev indledt mod amerikanske og sydkoreanske websider, er langt fra overstået. En ny angrebs-bølge ventes i dag.

Artikel top billede

Siden weekenden har et botnet bestående af op imod 60.000 inficerede computere tynget regerings-websider i USA og Sydkorea, og angrebet ser ikke ud til at være overstået.

Som Computerworld skrev i går, er angrebet blandt andet gået ud over det amerikanske finansministerium, Secret Service, Det Hvide Hus, forsvarsministeriet, New York Stock Exchange og Nasdaq.

Også Sydkorea er under angreb, og i dag skriver Computerworlds korrespondent i Sydkorea, at en ny angrebs-bølge ventes i dag torsdag.

Det er sikkerhedsselskabet AhnLab, der vurderer, at angrebene nu vil rette sig mod regerings-websider og nyheds-hjemmesider.

Forbindelse til Nordkorea?

Ved et denial of service-angreb sendes massive mængder forespørgsler i retning af de uheldige hjemmesider, hvilket kan resultere i nedbrud eller betyde, at mange lovlige besøgende ikke kan få adgang til siden.

Det anslås, at mellem 30.000 og 60.000 inficerede computere bidrager til angrebene.

Det er tilsyneladende Dozer-viruset, der star bag cyber-urolighederne, med sikkerhedseksperterne har endnu ikke været i stand til at finde frem til, hvem der står bag.

Ikke overraskende er der rygter fremme om, at den eller de skyldige kunne være fra Nordkorea, men sikkerhedseksperter siger til Computerworlds nyhedsbureau, at de ikke har set nogen indikationer på, at det skulle være Nordkoreas regering, der står bag.

Botnets et stigende problem

Så sent som i sidste uge, på den amerikanske uafhængighedsdag 4. juli, forhindrede myndighederne i USA et DDoS-angreb mod et hospital i Texas.

Det nuværende botnet, der angriber de amerikanske og sydkoreanske hjemmesider, er naturligvis voldsomt generende for ofrene, men hører dog ikke til blandt de største af slagsen.

I april opdagede man et af de største botnet, der nogensinde er blevet afsløret med 1,9 millioner inficerede computere over hele verden - dog inden, det for alvor var begyndt at skabe problemer.

Shehzad Ahmad fra DK-Cert har tidligere her på Computerworld givet udtryk for, at man, hvis et botnet giver store problemer, kan blive nødt til at blokere for trafikken fra de inficerede pc'er.

En udfordring ved den løsning er dog, at ejeren af den inficerede pc ikke nødvendigvis oplever infektionen som et problem.

"I modsætning til spam, adware og virus, hvor der er direkte negative konsekvenser for brugeren, giver infektionen med botnetsoftware ikke nødvendigvis problemer på pc'en," har Shehzad Ahmad forklaret.

Annonceindlæg fra 7N A/S

7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S