DDoS-angreb mod Sydkorea og USA brager videre

Det oversvømmelses-angreb, der i weekenden blev indledt mod amerikanske og sydkoreanske websider, er langt fra overstået. En ny angrebs-bølge ventes i dag.

Artikel top billede

Siden weekenden har et botnet bestående af op imod 60.000 inficerede computere tynget regerings-websider i USA og Sydkorea, og angrebet ser ikke ud til at være overstået.

Som Computerworld skrev i går, er angrebet blandt andet gået ud over det amerikanske finansministerium, Secret Service, Det Hvide Hus, forsvarsministeriet, New York Stock Exchange og Nasdaq.

Også Sydkorea er under angreb, og i dag skriver Computerworlds korrespondent i Sydkorea, at en ny angrebs-bølge ventes i dag torsdag.

Det er sikkerhedsselskabet AhnLab, der vurderer, at angrebene nu vil rette sig mod regerings-websider og nyheds-hjemmesider.

Forbindelse til Nordkorea?

Ved et denial of service-angreb sendes massive mængder forespørgsler i retning af de uheldige hjemmesider, hvilket kan resultere i nedbrud eller betyde, at mange lovlige besøgende ikke kan få adgang til siden.

Det anslås, at mellem 30.000 og 60.000 inficerede computere bidrager til angrebene.

Det er tilsyneladende Dozer-viruset, der star bag cyber-urolighederne, med sikkerhedseksperterne har endnu ikke været i stand til at finde frem til, hvem der står bag.

Ikke overraskende er der rygter fremme om, at den eller de skyldige kunne være fra Nordkorea, men sikkerhedseksperter siger til Computerworlds nyhedsbureau, at de ikke har set nogen indikationer på, at det skulle være Nordkoreas regering, der står bag.

Botnets et stigende problem

Så sent som i sidste uge, på den amerikanske uafhængighedsdag 4. juli, forhindrede myndighederne i USA et DDoS-angreb mod et hospital i Texas.

Det nuværende botnet, der angriber de amerikanske og sydkoreanske hjemmesider, er naturligvis voldsomt generende for ofrene, men hører dog ikke til blandt de største af slagsen.

I april opdagede man et af de største botnet, der nogensinde er blevet afsløret med 1,9 millioner inficerede computere over hele verden - dog inden, det for alvor var begyndt at skabe problemer.

Shehzad Ahmad fra DK-Cert har tidligere her på Computerworld givet udtryk for, at man, hvis et botnet giver store problemer, kan blive nødt til at blokere for trafikken fra de inficerede pc'er.

En udfordring ved den løsning er dog, at ejeren af den inficerede pc ikke nødvendigvis oplever infektionen som et problem.

"I modsætning til spam, adware og virus, hvor der er direkte negative konsekvenser for brugeren, giver infektionen med botnetsoftware ikke nødvendigvis problemer på pc'en," har Shehzad Ahmad forklaret.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job