Professor advarer it-firmaer mod "luftige" regnskaber

It-virksomheder har en særlig forpligtelse til at oplyse om deres værdier i regnskaberne, fordi der er tale om "luftige" varer, mener CBS-professor ovenpå IT Factory-skandalen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-firmaer bør informere langt bedre om deres aktiver i sine regnskaber.

Den kritik fremføres af professor Caspar Rose fra CBS.

"Mindstekravene, til hvad der skal fremgå af et regnskab, er simpelthen ikke nok til at give et retvisende billede af it-virksomheder," siger Caspar Rose.

I kølvandet på IT Factory-sagen er professorens konklusion, at ugennemskuelig handel med eksempelvis softwarelicenser på kryds og tværs er meget svært at tjekke i forhold til aflagte regnskaber.

"Men også i forhold til lovlige it-virksomheder er regnskabsreglerne simpelthen forældede. Der er jo ikke tale om gamle industrivirksomheder," siger Caspar Rose.

Han mener, at it-virksomheder i dag skal sørge for at give sine samarbejdspartnere, kunder og i sidste ende medarbejdere en tryghed ved at oplyse mere end minimumskravene i regnskaberne.

Lige nu kører en erstatningssag mod KPMG, der ifølge kurator Boris Frederiksen, ikke har har levet op til sine forpligtelser.

Selvom IT Factorys regnskaber var uden så meget som et komma i anmærkninger eller forbehold, så viste stort set hele omsætningen sig at være det rene luft.

Traen ikke godt nok

Professoren Casper Rose har analyseret det seneste regnskab fra ESDH-leverandøren Traen.

Og det regnskab vidner om, at selv fuldt ud lovlige it-selskaber vil have gavn af mere informative regnskaber.

Vurderet alene ud fra det offentligt tilgængelige regnskab er spørgsmålet, om Traen kan leve op til sine forpligtelser, konkluderede professor Casper Rose efter at have læst det første gang.

"Andelen af immaterielle aktiver i forhold til samlede aktiver er bemærkelsesværdig høj," sagde han.

Efterfølgende har Traen så forklaret, at værdierne blandt andet bygger på tidligere købstilbud, med videre.

Men få for at disse oplysninger fremgik af regnskabet, mener Caspar Rose.

"Det ændrer billedet af selskabets reele tilstand. Men det billede burde et regnskab også give, hvis man skal kunne stole på dem," siger Caspar Rose.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job