Skype på vej med videokald til flere personer

Nu muligt at føre video-samtaler med flere personer på én gang via Skype. Men det har sin pris.

Artikel top billede

Ifølge Washington Post er IP-telefoni-tjenesten på vej med en beta-version af den nye feature, der lader op til fem personer deltage i et og samme video-kald.

Neil Stevens fra Skypes forbruger-enhed fortæller til avisen, at tjenesten vil være gratis, når den lanceres, men at den vil komme til at koste penge, når Skype senere på året kommer med en række tilføjelser til applikationen.

I første omgang retter den nye video-konference-funktion sig mod Windows-brugerne, men en Mac-version vil blive lanceret på et senere tidspunkt.

I januar lancerede Skype muligheden for at lave videokald i HD-kvalitet, hvis man har et HD-webcam og tilstrækkelig båndbredde.

Skype presset - men bevarer værdi

Sidste efterår valgte eBay at sælge majoriteten af Skype til en kreds af investorer for lige godt 10 milliarder kroner.

Det var et noget mindre beløb, end eBay betalte i 2006 for Skype, som i sin tid blev solgt for omkring 16 milliarder kroner - hvilket forgyldte de to stiftere, danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zenstrøm - men dog stadig et anseeligt beløb.

Salget understregede, at tjenesten - trods stigende konkurrence og generelt faldende samtalepriser på almindelig telefoni - fortsat bygger på et bæredygtigt koncept.

I de senere år har folkene bag Skype i stigende grad haft erhvervsbrugerne i fokus, og de nye, forbedrede video-features kan således også ses som et svar på de mange nye video-konference-systemer, der er kommet på markedet i de senere år - og som typisk koster en hel del at etablere i en virksomhed.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S