eBay sælger Skype-aktier for 9,9 milliarder kroner

eBay sælger majoriteten af Skype til en kreds af investorer for lige godt ti milliarder kroner. Annonceimperiet beholder en minoritetspost i Skype.

Artikel top billede

Rygterne, der allerede fra morgenstunden talte om et salg af Skype, viste sig at være rigtige.

Her til eftermiddag har en investergruppe bekræftet, at der er underskrevet en aftale om salg af 65 procent af Skype for 9,9 milliarder kroner.

Investorgruppen der består af SilverLake, Index Ventures, Andreessen Horowitz og Canada Pension Plan Investment Board har købt den bestemmende del af Skype i en handel, som værdisætter Skype til cirka 14,3 milliarder kroner.

Det er markant mindre, end eBay betalte i 2006 for Skype, som i sin tid blev solgt for omkring 16 milliarder kroner. En handel som forgyldte de to stiftere, danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zenstrøm.

Salget af Skype gjorde dengang Janus Friis til en af de rigeste danskere. Samtidig fik investoren Morten Lund også pumpet sin pengekasse godt op, idet han havde været investor i Skype fra et tidligt stadie.

Trods skuffende resultater og en nedskrivning af værdien af Skype, beholder den hidtidige ejer, eBay, 35 procent af aktierne i Skype, der stadig er verdens mest populære VoIP-service med mere end 480 millioner registrerede brugere.

Et antal som ifølge eBay steg med 37,3 millioner i det seneste kvartal.

Fart på Skype

Egon Durban, direktør hos investorerne fra Silver Lake forklarer i en meddelelse om handelen, at købet skal sætte fart i Skypes vækst.

"Denne handel gavner alle involverede, og det vil give Skype muligheden for at få hurtigere vækst i forretningen," siger Egon Durban, som blandt andet henviser til den store teknologi-viden, der er samlet i investorgruppen, blandt andet i form af Netscape-stifter Marc Andreessens nystiftede venturefirma Andreesen Horowitz.

Egon Durban understreger også, at den nuværende Skype-ledelse fortsætter i virksomheden.

Du kan læse hele meddelelsen fra investorerne her.

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S