Lav videoopkald i HD med Skype

Skype varsler flere high difinition-tiltag i 2010, blandt andet HD-tv med Skypes IP-telefoni.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Som bruger af Skype kan du nu foretage videoopkald i high-definition (HD), hvis du har et HD-webcam og tilstrækkelig båndbredde og processorkraft, oplyser Skype. Virksomheden fortæller også, at der senere på året vil komme HD-tv med Skypes IP-telefonitjeneste indlejret.

Beta-versionen af Skype 4.2 indeholder nu HD-funktionaliteten, siger virksomheden. Softwaren blev faktisk udgivet til pc først i december, men Skype sagde på daværende tidspunkt ikke noget om HD-funktionaliteten. Muligvis fordi virksomheden hellere ville lave afsløringen under CES i denne uge.

Softwaren kan ifølge Skype levere video i 720p HD med 30 billeder i sekundet. Skype har til hensigt at opdatere betaversionens download-side, så den indeholder information om HD-funktionaliteten. Der er endnu ingen forlydender om Skype i HD til Mac.

Der er flere virksomheder, der vil lancere HD-webkameraer, der er designet til Skype, under CES. Disse nye webkameraer vil være i stand til selv at håndtere videokodningen og -behandlingen, så behovet for, at kunderne har en hurtig processor, ifølge Skype mindskes.

FaceVisions FV Touchcam N1 kommer på gaden til februar til en pris på 99 dollars (godt 500 kroner) med mikrofon eller 69 dollars (godt 350 kroner) uden, oplyser Skype.

Også In Store Solutions vil sælge webkameraer, der kan foretage videobehandling. Virksomhedens HD Pro og HD Pro Plus kommer på gaden til marts til henholdsvis 120 dollars (godt 620 kroner) og 140 dollars (godt 720 kroner).

Skype er også med på vognen om at integrere internet-applikationer med tv. Det vil sandsynligvis også blive et tema på CES, selvom det dog stadig er uklart, hvordan forbrugerne vil tage imod idéen. Både LG Electronics og Panasonic vil lancere HD-tv ved messen, som vil have Skypes software indlejret, hvilket vil gøre det muligt for kunderne at foretage videoopkald i HD på deres store tv-skærme.

Disse HD-tv fra begge virksomheder forventes ifølge Skype at udkomme midt i 2010. Det vil blive muligt at købe dem med HD-webkameraer som valgfri ekstraudstyr, der kan tilsluttes. De vil således kunne "opfange lyd og billede fra sofa-afstand," forklarer Skype. Der er endnu ingen oplysninger om pris eller andre detaljer.

Skype oplyser, at omkring en tredjedel af alle Skype-opkald mellem pc'er nu er videoopkald.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S