Gea Niro: Brugerinddragelse er alfa og omega

Årets CIO 2010: Optimal udnyttelse af it og succesfuld harmonisering af it-systemer forudsætter en dyb forståelse af it-anvendelsen blandt virksomhedens medarbejdere.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Læs også: Derfor er din it-afdeling langt mere end system-pedel.

Prislister gemt i skuffer, løse regneark og papirlapper var tidligere en del af sælgernes dagligdag i den store industrikoncern Gea Niro, der leverer produktionsanlæg til primært fødevareindustrien.

Det var en situation, der betød unødigt komplicerede og lange arbejdsgange, når sælgerne skulle udarbejde tilbud til kunderne.

I værste fald kunne det betyde forkerte informationer i tilbuddene, forklarer it-direktør Christian Bentzen, der er nomineret til titlen som Årets CIO 2010.

"Situationen var selvfølgelig ikke optimal, for det var ikke altid, at salgsmaterialet var opdateret, og det var ikke ens fra gang til gang. Man kunne risikere at få et andet svar, hvis man spurgte en anden sælger," siger Christian Bentzen.

Derfor bestod CIO'ens opgave ganske enkelt i at gennemføre en harmonisering af it-apparatet bag hele salgs- og tilbudsprocessen i firmaet.

Fire salgsafdelinger

Enhver, der har stiftet bekendtskab med it-systemer i store organisationer ved dog godt, at det er nemmere sagt end gjort.

Således også i Gea Niro.

"Niro er en gammel ingeniørvirksomhed med 75 år på bagen, og det har sat sig lidt i de processer, man har brugt gennem tiderne. Blandt andet havde vi fire forskellige salgsafdelinger, der udarbejdede tilbud på forskellig vis, selv om det stort set var det samme, de tilbød," husker Christian Bentzen.

Derfor satte han sig for - sammen med it-afdelingens øvrige 50 mand - at prøve at finde ud af, hvordan forretningens sælgere præcist bar sig ad.

"Det viste sig, at det ikke var så forskelligt endda, da vi sammen med sælgerne fik analyseret deres forskellige procedurer. Vi udarbejdede derfor et tilbudssystem, som gør, at alle nu arbejder på samme måde og på samme proces," siger han.

Hvor det før kunne tage både dage, uger og måneder at udarbejde de store tilbud, er processen nu strømlinet, så det kan klares på minutter, fortæller Christian Bentzen.

"Vi har fået struktureret processen, gjort den ensartet og samtidig gjort den hurtigere og mere nøjagtig," siger han.

Læs også: Derfor er din it-afdeling langt mere end system-pedel.

Sådan skaber du forståelse hos brugerne

Læs også: Derfor er din it-afdeling langt mere end system-pedel.

Selv om system-implementeringen er gået helt efter planen, erkender Christian Bentzen, at det nye it-system ikke gjorde det alene.

En stor del af fortjenesten skal i stedet findes i den forståelse, det er lykkedes at skabe hos brugerne.

"Vi har arbejdet meget tæt sammen med brugerne. De har nok brugt næsten ligeså mange timer på det her projekt, som vi har brugt," siger Christian Bentzen.

De mange timer er blevet brugt på at sikre, at it-afdelingen har leveret det, som brugerne gerne vil have.

"Derfor har vi hverken lavet for meget eller for lidt, og brugerne har hele tiden været klar over, hvad det var, de fik, så der ikke bare lige pludselig kunne dukke et nyt ikon op på deres skrivebord. Sådan noget går altid galt," siger Christian Bentzen.

"Brugerinddragelse fra begyndelsen er meget vigtig," slår han fast.

CIO skal vide alt om forretningen

Selv om projektet først blev endeligt implementeret sidst i 2009 står det allerede nu klart, at det store it-harmoniseringsprojekt har været en gevinst for forretningen - ikke mindst i en tid med finanskrise, fortæller Christian Bentzen.

"Vi kan mærke, at effektiviteten er øget på trods af færre medarbejdere," siger han.

I en tid, hvor overskrifterne jævnligt omtaler store, kuldsejlede it-projekter, der har overskredet både tidsramme og budget, mener Christian Bentzen selv at have svaret på, hvorfor hans projekt ikke løb af sporet i Gea Niro.

"Oftest nedsætter man en gruppe til at specificere, hvad sådan et nyt system skal kunne. Man henter ofte hjælp udefra, fordi man ikke rigtigt ved det selv. Så går der måske tre-fire år, og i mellemtiden har kravene ændret sig, og forståelsen af, hvad der skulle løses, har også ændret sig," siger han.

It-folk har som de eneste det totale overblik

For ikke at ende i samme situation holdt Christian Bentzen sig fortrinsvis inden for sin egen it-afdeling. Så var han nemlig sikker på, at samtlige ansatte vidste præcist, hvad opgaven bestod i.

"Det er vigtigt at give sine it-ansatte en fornemmelse af ikke bare at være it-systemfolk, men at være sparringspartnere til forretningen og brugerne. Jeg har gjort en del ud af at få dem til at forstå, hvordan brugerne arbejder og hvad forretningen har behov for," siger han.

Faktisk mener Christian Bentzen, at han og it-afdelingen som nogle af de eneste i virksomheden har totalt overblik over samtlige facetter af forretningen.

"En salgsafdeling ved, hvordan man udarbejder tilbud, en indkøbsafdeling ved, hvordan man køber ind, og en produktionsafdeling ved, hvordan man samler tingene rigtigt, men de eneste, der rent faktisk ved, hvad der foregår på tværs af hele forretningen, er os," siger han.

"Det gør, at vi er i stand til at se, hvor der er missing links eller ting, der kan gøres smartere," siger han.

Christian Bentzen forklarer, at indsigten i forretningen handler om noget så simpelt som at tage sine ansatte med på opstart, når de store produktionsanlæg til fødevareindustrien leveres.

Så er han sikker på, at hver eneste ansatte er med på, hvordan forretningen arbejder i praksis.

"Det betyder, at de ved nøjagtigt, hvordan forretningen kører deres projekter. Vi har en total forståelse af det," siger Christian Bentzen.

Læs også: Derfor er din it-afdeling langt mere end system-pedel.

Alt om Årets CIO 2010.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S