Europas største sag om piratkopier på vej i retten

Politiet har sigtet tre danskere, som har solgt 130.000 cd’er med piratkopieret software. Det ulovlige software ville have kostet 1,5 milliarder kroner med gyldige licenser.

Af Magnus Bredsdorff

Dansk politi er i øjeblikket ved at optrevle Europas hidtil største sag om piratkopieret software. Tre danskere, to fra Sønderjylland og en fra Sjælland, er sigtet i sagen.
De tre har stået bag salget af såkaldte sølv-cd-rom’er. De adskiller sig fra hjemmebrændte cd-rom’er ved at kræve masseproduktion på fabrik. I hvilket europæisk land cd’erne er fremstillet, vil softwareproducenternes organisation BSA (Business Software Alliance) ikke afsløre.
I alt har de tre sigtede solgt 130.000 cd-rom’er. Langt hovedparten af køberne bor i Danmark. BSA og politiet har sammen fundet materiale, der beskriver indholdet på hver af cd-rom’erne. På baggrund af det materiale har BSA regnet sig frem til, at var de samme programmer blevet købt i samme mængder med licenser, så havde der stået 1,5 milliarder kroner på prislappen.

Omsatte for 26 millioner
Det er langt sværere at regne ud, hvor stort softwareproducenternes reelle tab er. BSA har derfor heller ikke lagt sig fast på, hvor stort erstatningskravet bliver. Formanden for BSA i Danmark, nordmanden Norvald M. Heidel, henviser til tilsvarende sager i mindre målestok fra Sverige, hvor erstatningen blev mellem otte og ti millioner kroner.
I den danske sag må kravet dog blive mindst 26 millioner kroner. Så meget har salget af cd-rom’erne ifølge vicekriminalkommissær Preben Andersen fra Rigspolitiets IT-støtteenhed indbragt de tre sigtede.
Politiet gik ind i sagen med en razzia i marts sidste år, og ifølge Preben Andersen har hver cd kostet 200 kroner. Cd’erne med navnene Silverado, Best of Internet og Vegas er blevet annonceret til salg på nyhedsgrupper på Internet og gennem mere traditionelle salgskanaler som Den Blå Avis.
– Hver måned har mellem 3.000 og 6.000 danskere ventet på at modtage en ny udgave af pirat-cd’erne, fortæller Preben Andersen.

Mellemmænd
På den baggrund konkluderer han, at der har været en række mellemmænd indblandet i distributionen. Om der også bliver straffesag mod dem, vil han endnu ikke udtale sig om.
Norvald Heidel finder det skræmmende, at de ulovlige cd’er har fundet vej til så mange danske hjem.
– Det er ikke uskyldige drengestreger, det her. Det er alvorlige forbrydelser, tordner han.
Ifølge BSA’s danske advokat, Niels Andersen, så er det at sammenligne med hæleri, når køberne af pirat-cd-rom’er installerer programmerne på deres harddiske. Alligevel regner Norvald Heidel ikke med, at BSA vil anstrenge sig for at retsforfølge brugerne, fordi organisationen ikke bryder sig om at gennemføre softwarerazziaer i de danske hjem. BSA opfordrer derimod alle køberne til at returnere cd’erne.
Ifølge Preben Andersen fortsætter efterforskningen i sagskomplekset. Han mener dog, at dele af sagen mod de tre sigtede snart er klar til, at anklagemyndigheden kan få dem i retten. Vicekriminalkommissæren ønsker ikke at oplyse flere detaljer om de sigtede. De risikerer ét års fængsel oven i erstatningskravet. Det er maksimumstraffen for brud på ophavsretsloven.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen