Tinglysnings-rod: Projektleder fik 390.000 i bonus

Projektlederen for den digitale tinglysning fik bonus på tilsammen 390.000 kroner i årene 2006, 2007, 2008 og 2009.

Artikel top billede

Projektlederen for den digitale tinglysning, Søren Sørup Hansen, fik bonus på tilsammen 390.000 kroner i årene 2006, 2007, 2008 og 2009.

"Ved siden af sin stilling som dommer ved Retten i Århus og senere præsident for Tinglysningsretten har Søren Sørup Hansen været leder af projektet vedr. digital tinglysning."

"For denne ekstra indsats har Søren Sørup
Hansen modtaget følgende engangsvederlag:
I 2006: 100.000 kr., i 2007: 100.000 kr., i 2008: 100.000 kr. og i 2009: 90.000 kr.," lyder det i en afgørelse om aktindsigt fra styrelsen.

Søren Sørup Hansen har titel af Retspræsident for Tinglysningsretten.

Får mere end chefen

Computerworld har tidligere afsløret, hvordan direktøren for hele Domstolsstyrelsen, Adam Wolf, fik tilsammen 265.000 kroner i bonus i årene 2007, 2008 og 2009.

Dengang forsvarede bestyrelsen for Domstolsstyrelsen bonussen med at det var en indsats på hele Domstolsstyrelsens virkeområde.

Siden har bestyrelsen selv ikke ville offentliggøre mødereferater og dokumenter, der måtte være tilgået bestyrelsen om tinglysningsskandalen.

Ligesom det er kommet frem, at bestyrelsens medlemmer tilsammen scorede et honorar på 1,3 millioner kroner i 2009.

Skandale-projekt

Netop 2009 var året hvor den digitale tinglysning endelig gik i luften.

Det skete efter man i både 2007 og 2008 måtte udskyde projektet, der ellers hvert år ville indbringe effektiviseringsgevinster for i omegnen afhundrede millioner kroner.

Da man endelig går i luften i 2009, opstår problemerne.

Danske Boligadvokater har opgjort tabet til omkring en milliard kroner. Børnefamilier, der har skulle handle hus, har tabt i tusindvis af kroner.

Læs Domstolsstyrelsens svar her

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect