Staten var advaret om problemer med tinglysningen

Staten var underrettet om problemer med den digitale tinglysning, men valgte at se bort fra ønskerne om en længere testfase til systemet.

Artikel top billede

(Foto: Domstol.dk)

Med to udsættelser af lanceringsdatoen for den digitale tinglysning valgte regeringen og Domstolsstyrelsen at se stort på advarslerne om, at tinglysningsprojektet ikke var klar til brug på lanceringsdatoen 8. september 2009.

Det skriver dagbladet Information, der er kommet i besiddelse af en række interne dokumenter.

Dokumenterne viser blandt andet, at der har været et meget anstrengt forhold mellem Domstolsstyrelsen og finanssektoren. Ifølge Information overholdt hverken Domstolsstyrelsen eller CSC aftaler eller frister.

Advarslerne kom således fra finanssektoren, hvis systemer skulle passe til tinglysningssystemet.

Herfra blev der fremsat ønske om, at systemet skulle gennem en prøveperiode på tre måneder, hvilket blev afvist af Domstolsstyrelsen og CSC.

Det medførte, at Realkreditrådet, Realkreditgruppen og Finansrådet 3. juli 2009 skrev et brev til Justitsministeriet, hvor de på det kraftigste advarede mod at sætte systemet i drift.

Advarslen til Justitsministeriet går blandt andet på, at denne gruppe havde testet systemet og var "stødt på så alvorlige fejl i systemet, at testen gentagne gange har måttet suspenderes", lyder det i brevet.

De skriver samtidig, at det er bekymrende, at advokater og ejendomsmæglere ikke har haft tilstrækkelige testmuligheder.

Ifølge Information slutter henvendelsen med, at finanssektoren "anbefaler Justitsministeriet at revurdere det samlede risikobillede af igangsætningen af systemet til digital tinglysning".

Trods brevet fra de potente aktører i tinglysningsprojektet valgte daværende justitsminister Brian Mikkelsen (K) og Domsstolsstyrelsen, at sende systemet i luften 8. september sidste år.

Udsættelse ikke mulig

Information forklarer lanceringen med, at en yderligere forsinkelse ikke var mulig.

Formålet med at digitalisere tinglysningen var at spare 100 millioner kroner årligt i lønninger. En ramme, der var fastsat til at skulle påbegyndes fra september.

En yderligere forsinkelse af projektet ville betyde, at danskerne kom til at stå uden tinglysningssystem fra lanceringsdatoen.

Brian Mikkelsen er siden blevet efterfulgt af Lars Barfoed (K), der over for Information afviser, at regeringen bærer ansvaret for skandalen.

"Domstolsstyrelsen vurderede, at det ville være for dyrt og forsinke tinglysningen for meget, hvis der skulle etableres et egentligt testmiljø, som ejendomsmæglere og advokater kunne teste," siger Lars Barfoed.

Han mener, at man i stedet for at "skyde skylden på nogen og placere ansvar" burde se frem, skriver Information.

Problemerne med tinglysningen vurderes til at have kostet private borgere en milliard kroner i ekstrarenter.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S