Millionregning efter nye CSC-forsinkelser

Regningen efter endnu en udsættelse af den digitale tinglysning løber op i flere hundrede millioner kroner. CSC-forsinkelser og frygt for fejl er årsagen til den seneste udsættelse.

Artikel top billede

Forsinkede leverancer fra CSC er ifølge Adam Wolf den ene årsag til, at det store digitale tinglysningsprojekt nu er halvandet år forsinket.

Den nye justitsminister Brian Mikkelsen (K) har arvet flere varme kartofler fra Lene Espersen (K). Og mens politikerne lapper løs på den udskældte politireform, kan Domsstolsstyrelsen fortælle, at der er store problemer med at få det digitale tingslysningssystem færdigt.

Faktisk så store problemer, at projektet blev udskudt for tredje gang, og hvis den nye plan holder, vil tinglysningen gå i luften i september næste år. En forsinkelse på halvandet år.

Forklaringen er, ifølge Domsstolsstyrelsen, forsinkede leverancer og behov for en længere testperiode.

"Der er to hovedårsager. Den ene er forsinkelse af del-leverancer fra CSC. Den anden er, at der er enighed om, at kompleksiteten er så stor, at hvis man vil værne sig mod fejl, så skal man bruge ekstra tid på test," siger Adam Wolf.

De mange forskellige parter, som er afhængige af det kommende system i bankerne og finans- og realkreditinstitutterne har tilsluttet sig udsættelsen.

"Alle er enige om, at det værste vil være, at vi åbner systemet, og der er fejl i det," siger Adam Wolf.

Dobbelt så dyrt

Et par hurtige regnestykker viser, at tinglysningen med den nye deadline har kostet skatteyderne mere end 204 millioner kroner.

Effektiviseringsgevinsten ved systemet er anslået af Deloitte til at være 83,2 millioner kroner om året, og i stedet for at spare penge allerede fra marts i år, så begynder besparelsen først om et år. Pris 124,9 millioner kroner.

Dertil kommer ekstrabevillingen på 80 millioner, som blev godkendt ved den første forsinkelse. Prisen på den seneste udsættelse er stadig på vej til Folketingets finansudvalg, som skal godkende en ekstrabevilling.

Domstolsstyrelsens direktør, Adam Wolf, vil ikke bekræfte de nøjagtige tal. Men han erkender, at udsættelserne koster.

"Det er rigtigt, at der er halvandet års effektiviseringsgevinst, som ikke kommer ind. Den udskydelse vi har nu, den udskyder gevinsten," konstaterer Adam Wolf.

Den oprindelige pris på projektet vurderes til at være omkring 300 millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S