Virksomhedens syv dødssynder i søgemaskinen

Hvis du vil fremstå som en troværdig virksomhed på nettet, er søgemaskinen det rene minefelt at navigere i. Marketingekspert peger på syv synder, du for Guds skyld ikke må begå.

Artikel top billede

Foto: Federico Ciamei. (Foto: Federico Ciamei / Federico Ciamei)

At din virksomhed blot er til stede på nettet med en hjemmeside, var fint nok i 1997.

Men i 2010 er konkurrencen skærpet og nettet så værdifuldt som handelsplads, at det i endnu højere grad gælder om at tage potentielle kunder i hånden hele vejen fra deres indledende søgen efter informationer til at forføre dem ind på netop dit website, hvor de så kan se alle dine fantastiske produkter og serviceydelser.

Den håndtering sker ofte i en søgemaskine som eksempelvis Google, hvor oserne ofte begynder deres indkøb. Det gælder derfor om at ligge godt placeret i toppen af søgefeltet for at blive set - og klikket på.

Ren og skær markedsføring

Men kunderne er ikke altid kun på udkig efter her-og-nu-slagtilbud. De undersøger markedet, før de kaster deres surt sammensparede gysser efter netop dine varer.

Derfor er det for den moderne virksomhed vigtigt at fremstå positivt i søgemaskinerne og nedtone enkelte utilfredse kunders negative ytringer om dårlige oplevelser med dine produkter, hvilket på få sekunder kan skræmme kunderne væk fra din forretning og ind til konkurrenternes hjemmesider.

Lyder det som markedsføring af ens egne fortræffeligheder og forsøg på at tysse negative historier ihjel?

Jamen, det er det også.

"Markedsføring handler jo i bund og grund om, at manipulere omgivelserne via medierne til at mene, som man selv mener - nemlig, at ens produkter er de bedste. Det sker i avisannoncer, tv-reklamer og selvfølgelig også i søgemaskiner," siger en af Danmarks grand old online-marketing-eksperter, Mikkel deMib Svendsen, til Computerworld.

Mere troværdigt end annoncer

Han peger på, at søgemaskiner i lighed med de fleste andre medier også er kommercielle spillere.

Her er det bare søgemarkedsføring, som er kerneforretningen for søgeselskaber som Google, Yahoo og Microsoft - og det kan virksomheder benytte sig af til at placere sig i toppen af søgeresultaterne med historier om selskabets kompetencer.

Det mener Mikkel deMib Svendsen i hvert fald.

Dødssynderne skader din virksomhed

Mikkel deMib Svendsen hævder, at der reelt set intet nyt er i den PR-teknik i forhold til, at en virksomhed kan få held til at placere sine (positive) historier med redaktionel omtale i traditionelle medier som tv, radio og aviser, hvilket alt andet lige hæver troværdigheden omkring virksomhedens budskab sammenlignet med at indrykke en betalt annonce i selv samme medier.

"Jeg mener, det er helt legitimt at bruge sin ytringsfrihed til at få sin virksomheds historier igennem mediemaskinen - og naturligvis også i søgemaskinerne," siger Mikkel deMib Svendsen og fortsætter:

"Og hvis toppen af søgeresultaterne er fyldt godt ud med positive historier om din virksomhed, så kan det blive svært at presse nogle negative historier ind," forklarer han.

Rygte-pasning på nettet

Metoden til at polere sit online-omdømme hedder search reputation management, og går i al sin enkelthed ud på at fremstå som en god, solid og velfungerende virksomhed på nettet, når folk søger efter din virksomhed eller virksomhedens varer.

Mikkel deMib Svendsen har hørt megen kritik af metoden som værende uetisk, at den går mod ytringsfriheden og det skader virksomhedens omdømme, mere end den gavner.

Men den kritik ryster han af sig.

"Search reputation management er jo i bund og grund ikke anderledes end at reklamere i aviser, radio og på tv eller få placeret historierne i de medier via lobbyister, PR-folk og spin-doktorer," fortæller han.

De syv dødssynder

I den sammenhæng peger han på syv dødssynder en virksomhed ikke må begå, hvis de ønsker at fremme sin online-branding og salg via søgemaskinerne:

1. Vær ligeglad med firma-omtalen i søgemaskinerne

2. Vi skal have fjernet al negativ omtale

3. Spam Google til randen med positive historier

4. Search reputation management - det er da uetisk

5. Søge-manipulation skader firmaets omdømme

6. Snyd i søgemaskinerne går mod ytringsfriheden

7. Sociale medier er vigtigere end søgemaskinerne

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS